Proti kácení sakur, které byly dominantou náměstí přes 40 let, se ohradili někteří místní obyvatelé. Podle starosty Tomáše Svobody je ale kácení přestárlých stromů nutností – už na jaře totiž na náměstí rozkvetou nové, mladé stromy, které by jej měly proměnit v krásný park.

„Několik občanů se na mě poněkud rozhořčeně obrátilo s dotazem, kdo nařídil ty stromy vykácet a podobně. O všem jsme přitom podrobně informovali hned několikrát po sobě v městském zpravodaji," diví se Svoboda. Připomněl tak skutečnost, že revitalizace zeleně probíhá v rámci celkové rekonstrukce náměstí SNP. Tu městu pomáhá financovat dotace z ROPu Severozápad. Kompletní obnovou tu kromě zeleně postupně procházejí i chodníky, parkovací plochy a dětské hřiště, hrací prvky pro děti navíc přibudou i přímo na náměstí. „Všechno běží podle přesného harmonogramu, jinak to s ohledem na dotaci ani nejde. Pro celkové úpravy je nezbytné i vykácení přestárlých a nemocných stromů, které umožní novou výsadbu. Dalším důvodem kácení je také to, že tyto stromy svým zdravotním stavem již vytváří riziko ohrožení majetku a zdraví při pádu větví nebo celého stromu," vysvětlil Svoboda. Celkem bude vykáceno několik jalovců, 1 smrk, 3 borovice napadené rzí vejmutovkou, 2 poškozené javory a 6 okrasných třešní – sakur. Tyto sakury tvořily dominantu náměstí přes 40 let, jejich čas se ale naplnil a stromy byly rozsáhle napadeny nádory a hnilobou. Průměrná životnost sakur je přitom podle odborníků pouze kolem 30 let.

„Vykácené stromy budou bohatě nahrazeny novou výsadbou. Před ukončením prací bude v parku náměstí SNP vysázeno 1940 kusů nových okrasných keřů a dále bude vysazeno celkem 69 kusů sakur nových. Tento projekt pro naše město zpracovala renomovaná projektantka Milena Nováková. Celý projekt byl navržen tak, aby střed náměstí SNP tvořil krásný, udržovaný park," uvedl starosta. Stavba by měla být hotova do konce října, stromy by měly vykvést už příští rok na jaře.