Ornitolog Václav Beran z Ústí nad Labem při kroužkování potvrdil, že se mláďatům daří dobře. Zároveň vysvětlil, proč si sokoli vybírají při vyvádění mláďat právě podobná místa, jako jsou tato.

„Komín patří k relativně bezpečným místům pro hnízdění, jsou tady jen minimálně ohroženi. Na rozdíl od skal, kde jsou jejich hnízda přece jen lépe přístupná pro různé škůdce,“ řekl Beran.

Pochválil jak vedení sokolovské chemičky, tak tisovské elektrárny za umožnění přístupu na komíny a výbornou spolupráci s ornitology. „V chemičce začali dokonce uvažovat o umístění webkamery či fotopasti, tak doufám, že pro příští rok už to klapne,“ dodal Beran.

Sokoli stěhovaví jsou kriticky ohroženým druhem v celé ČR a ani v našem regionu se jich příliš nevyskytuje.

Ve svém znaku jej má paradoxně i město Sokolov. Socha sokolníka zdobí i kašnu na sokolovském Starém náměstí. Sokolník se psem u nohou a sokolem na ruce je podle pověsti zakladatelem města. Byl to chebský měšťan, který údajně založil Sokolí dvůr, z nějž povstal Sokolov.

Podle jiné pověsti byl zakladatelem města rytíř Sebastián, který se zde usadil po návratu z křížové výpravy.

„Nemůže být nic lepšího, než když nám tady po obloze létá dravec, kterého máme ve znaku. A zvláště když je to tak vzácný pták. Doufáme, že se sokolům v Sokolově zalíbí a budou se sem vracet,“ poznamenal místostarosta Karel Jakobec.

„Na chladicí věže, komíny a jiné výškové objekty postupně ve spolupráci s vlastníky a provozovateli instalujeme velmi odolné hliníkové budky. Každý rok přibude několik dalších míst,“ dodal Beran.