Na litvínovské neštěstí, kdy se s jedním z nájemníků zřítil starý výtah, reagují majitelé domů v regionu. Alespoň takové zkušenosti mají pracovníci karlovarské společnosti Schmitt&Sonn, která má mimo jiné na starost opravy a revize výtahů na Sokolovsku.

„Nyní zaznamenáváme velký zájem o výměny omezovačů výtahů. Právě majitelé výtahů nesou odpovědnost v případě jakéhokoli úrazu,“ potvrdil vedoucí řízení servisu společnosti Miroslav Komínek.
Podle jeho hrubých odhadů je v Karlovarském kraji kolem šedesáti procent zařízení, která by měla být vyměněna. „Některé výtahy jsou staré i čtyři desítky let. Doporučená životnost je ale poloviční,“ upozornil. Karlovarská specializovaná firma provádí revizi podle Komínka jednou za dva týdny.

„Dále jednou za tři měsíce se konají odborné prohlídky, každé tři roky pak odborné zkoušky, při kterých kontrolujeme elektriku a provádíme zátěžové zkoušky, jednou za šest let pak kontrolu výtahů provádí státní orgán a tím je Institut technické inspekce,“ upřesnil.

Se zabezpečením výtahů nemá naopak žádné starosti Městský úřad v Kraslicích. Při privatizaci bytového fondu totiž rozprodal všechny domy s výtahu. Radnice se tak stará pouze o jediný výtah. „Ten je paradoxně po rekonsturkci městského úřadu právě v budově radnice,“ usmívá se mluvčí Kraslic Pavel Reichard. „Je zbrusu nový a prochází pravidelnými kontrolami podle revizního plány. Ty provádí specializovaná firma,“ doplnil Reichard. Různá sdružení nájemníků pak jednoznačně tvrdí, že revize probíhají pravidelně. Přiznávají, že na případné výměny starých výtahů by jen těžko měly peníze. Nový totiž stojí až dva miliony korun a na to ve fondech oprav není dostatek peněz.