Rozhodlo se pro ni na základě upozornění lidí, že ji někteří podnikatelé nedodržují. Kontroloři zatím prověřili asi stovku podnikatelů.

„V rámci kontroly byla zahájena dvě správní řízení. Jeden případ jsme řešilii v součinnosti s městskou policií. Podnikatel, který opakovaně nedodržoval vyhlášku, dostane statisícovou pokutu,“ informoval radní Martin Dušek (ANO).

Na základě kontroly se dvacet živnostníků řešilov rámci přestupků, několik případů pak domluvou. „Šlo o podnikatele, kteří sami situaci okamžitě napravilia uzavřeli potřebné smlouvy o likvidaci odpadu,“ poznamenal mluvčí radnice Jan Kopál.

O případu vietnamského obchodníka informoval Deník v polovině letošního ledna. „Krátce po půlnoci si strážníci na operačním středisku díky kamerám všimli vietnamského provozovatele nočního podniku v Jaltské ulici. Majitel se svým zaměstnancem nejprve naložili několik igelitových pytlů do vozidla, aby je následně vyložili před ubytovnou v Charkovské ulici,“ líčil incident velitel městské policie Marcel Vlasák. „Od naložení odpadu do vozidla a jeho vyložení v Tuhnicích uplynuly skoro dvě hodiny. Strážníci zpracovali úřední záznam a věc postoupili k projednání na magistrát města. Podnikateli nyní hrozí pokuta ve výši několika stovek tisíc korun,“ doplnil velitel Vlasák.

Jiní živnostníci jsou poněkud „slušnější“ a vyhodí odpad do veřejně přístupných nádob na tříděný odpad. „Ty ale nejsou určené pro ně. Podnikatelé musejí mít uzavřenu smlouvu na likvidaci svého odpadu. Zvláště pokud se jedná o takzvaný gastroodpad, tedy zbytky jídel, tekutin či tuků,“ zdůraznil mluvčí Kopál.

Podle něho gastroodpad dříve často končil v obyčejných černých kontejnerech, kam nepatří. Proto město zavedlo jeho povinné třídění. „V obyčejných popelnicích může vytékat a nejen způsobit ve svém okolí zápach, přitahovat potkany a hmyz, ale také může ničit povrch chodníků a dlažeb. Především na pěších zónách to může představovat škody za stovky tisíc korun,“ vysvětlil mluvčí. V první fázi se kontroly zaměřují na lázeňské a obchodně-správní centrum, tedy místa, kde je největší koncentrace pěších zón. „Pokud podnikatel nemá řádnou smlouvu o odpadu, přichází na řadu řešení přestupku ve správním řízení,“ upřesnil mluvčí.

Kontroly ale město dělá i fyzické, to znamená, že se kontrolují samotné nádoby. „Pokud se nám podaří zjistit, že například do nádob na tříděný odpad určených pro občany města ukládá odpad podnikatel, opět přichází na řadu přestupkové řízení. Stejně tak jsme zkontrolovali i obsah desítek černých kontejnerů, jestli se v nich neobjevuje gastroodpad,“ dodal mluvčí radnice.

Kontroly jsou prováděny namátkově, v některých případech pomáhají třeba svědci nebo záběry z kamer.