„Celá stavba jídelny byla financována z prostředků města. Tři roky jsme peníze ukládali a chystali se na to, že tuto tolik potřebnou investici musíme zrealizovat. Celkové náklady jsou zhruba 16 milionů,“ uvedl starosta města Alexandr Terek. Školní jídelna, kterou žáci i vyučující využívali dosud, byla postavena v 50. letech 20. století. A podle slov ředitelky školy Magdaleny Čavojské se poslední dobou báli, jestli jim už nespadne na hlavu.

„Nicméně i když to byl starý objekt, který měl své mouchy, tak díky provozním zaměstnancům splňoval všechny hygienické a bezpečnostní normy. Takže klobouk dolů, co oni v těch podmínkách dokázali udělat,“ uznale zhodnotila ředitelka. Jak doplnila, docházení na obědy bylo složité, ale za ta léta se nestal na silnicích, které děti přecházely, jediný úraz.

Realizovaný projekt nové školní jídelny nebyl prvním, který mělo vedení města v ruce. Z těch větších byl třetí, jak potvrdila i ředitelka školy. Zejména z finančních důvodů si však vybudování nové jídelny přehazovali radní jako horký brambor. „Jeden projekt počítal například s tím, že se školní jídelna i s budovou školní družiny přemístí do prostor hřiště a spojeny budou se školou jakýmsi tunelem,“ popsala jednu z možností. I tento projekt však narazil na finance.

Nová jídelna se poprvé otevřela v pondělí po jarních prázdninách. Je koncipována pro zhruba 500 strávníků. „Máme 350 žáků, z toho tak 250 až 260 se stravuje ve školní jídelně. Za těch čtrnáct dní provozu počet strávníků narostl,“ konstatovala ředitelka. Kromě dětí chodí na obědy samozřejmě i pedagogové a zaměstnanci školy a cizí strávníci, zejména senioři.

A spokojeny tu jsou i paní kuchařky. „Je to tady všechno nové. Po 30 letech, které jsme strávily ve staré jídelně, je to moc hezké. A moderní je i vybavení, třeba konvektomaty nebo multifunkční pánev,“ pochvaluje si vedoucí školní jídelny Jana Pöseltová.
Ač to nebylo nijak v plánu, dostala škola jídelnu ke 40.výročí, které si letos připomíná.