S vyúčtováním tepla a služeb za minulý rok nesouhlasí někteří klienti Domu s pečovatelskou službou v Habartově. Proto na vyúčtování podali na městský úřad reklamaci a město kvůli tomu svolalo schůzku s obyvateli domu. „Starosta se na schůzce vyjádřil tak, že vyúčtování nákladů neshledal závadným, a naše námitky jednoduše ignoroval, “ tvrdí důchodce Ivo Bereza.
„Každý rok je například vykazovaná jiná vytápěná podlahová plocha, což v tomto roce činilo úhrnem pro všech 25 nájemců o 4 194 korun více,“ uvedl důchodce. Také prý jsou za užívání výtahu ve dvoupodlažním domě do této položky zahrnuty revize a servis. „Přečtu-li si ale pozorně nájemní smlouvu, tak zjistím, že jsem povinen si hradit pouze drobné opravy v bytě. O revizích a servisu výtahu ani zmínka,“ řekl důchodce. „Také spotřeba elektrické energie společných prostor byla naúčtována výhradně jenom nájemcům v plné míře. Přitom je užívá i personál,“ podotkl Bereza. Podle něj nastává kuriózní situace, když klient za vyprání prádla zaplatí stanovenou částku a ve vyúčtování nákladů na bydlení zaplatí za spotřebovanou vodu a energii podruhé. „Ještě že už nemusíme na vyprání dodávat vlastní prací prostředek. I to se tady totiž dělo,“ doplnil Bereza.
„S vyúčtováním tepla a služeb byli všichni nájemníci velice podrobně seznámeni a byly jim předloženy podklady pro zpracování vyúčtování,“ tvrdí tajemnice Městského úřadu v Habartově Soňa Fašánková. Podle ní z předložených podkladů vyplývá, že město postupovalo při zpracování vyúčtování v souladu s platnou legislativou. „Na připomínky pana Berezy ohledně úhrady za odebrané služby a práci pečovatelské služby jsme již několikrát opakovaně reagovali i v předchozích letech. Většina připomínek z jeho strany byla neoprávněných,“ doplnila tajemnice. Podle ní je neoprávněná i připomínka k praní a dodání pracího prášku, protože vyhláška prý jednoznačně neurčuje, zda úhrada za praní prádla je stanovena včetně pracího prostředku.