Sokolovští asistenti prevence kriminality se velmi osvědčili, a to zejména v problémových lokalitách. Byli jakýmsi spojovacím mostem, který zajišťoval výměnu cenných informací v sociálně vyloučených lokalitách. Dva z nich se vypracovali a získali práci. Další jsou placeni úřadem práce a pomáhají nadále tam, kde je třeba. Původní čtveřice asistentů se později rozšířila až na osm. Projekt, který letos skončil, byl placen Ministerstvem vnitra.

Strážník městské policie Patrik Bandy ze Sokolova je jedním z těch, kteří dokázali alespoň částečně zbořit mýty o romské komunitě. Šel za svým cílem, přihlásil se do nového projektu sokolovské radnice a přes pozici asistenta prevence kriminality se stal městským policistou. Dokázal přitom ještě vystudovat vyšší odbornou školu.

„Druhým z asistentů, který nyní získal práci na odboru sociálních věcí, je Roman Pompa. Je na odboru terénním pracovníkem. Uvidíme, zda se osvědčí," říká radní a zároveň velitel MP Sokolov Petr Kubis.

Další z asistentů jsou v úřední hodiny k dispozici na sokolovském úřadu práce. Po úředních hodinách vyrážejí do ulic. Placeni jsou úřadem práce. Asistenty prevence kriminality využívá město především na sídlišti Michal.

„Jsou zde opakované stížnosti na porušování veřejného pořádku. Projekt nám též vyplnil mezeru v získávání informací ze sociálně vyloučených lokalit. Slouží tak jako jakýsi most, kterým dostáváme informace do lokality, ale také je získáváme z ní," dodal Kubis. Projekt asistentů prevence kriminality začal v Sokolově v roce 2012. Strážníci tehdy velmi pečlivě vybírali adepty na tento post, což je to nejdůležitější.