Až 15 tisíc korun může zaplatit zloděj, kterého chytne lesní stráž při krádeži stromku v lese. Do Štědrého dne zbývá jen pár dnů a mnohde lesníci řeší krádeže stromků. Pro jeden smrček či borovičku však nemá cenu riskovat. Pokuty jsou vysoké. Přinášíme také tipy, kde vánoční stromky lze zakoupit.

Vzkaz pro zloděje je jasný. Kavkazské jedle, o které je v posledních letech největší zájem, v českých a moravských lesích nerostou. A pro pár smrčků nemá cenu riskovat. „Posilujeme lesní stráže, které mohou za krádež stromku na místě udělit blokovou pokutu dosahující až 15 tisíc korun," upozorňuje Václav Lidický, výrobně-technický ředitel státního podniku Lesy ČR.

K řadě opatření, která se ve státních lesích před Vánoci chystají, patří i prostřih korun stromků, aby se snížila jejich estetická hodnota. Účinný je také chemický postřik. Stromkům neublíží, ale zloděje odradí silným zápachem.
K Vánocům patří také jmelí. Podle Lesního zákona je jeho sběr v lese zakázán. Vlastník lesa může z tohoto zákazu udělit výjimku.

„Ročně jich vystavujeme několik s podmínkou, že lezci nepoškodí strom a mají příslušná osvědčení," dodal Lidický. Při nelegálním trhání jmelí může lesní stráž trhače jmelí na místě pokutovat až dvěma tisíci korunami a ve správním řízení až pěti tisíci korunami. Není vyloučena ani náhrada škody. Většina jmelí se ale trhá na listnatých stromech, tedy v alejích mimo les nebo na zahradách, kde je sběr jednodušší.

Čtenářům přinášíme i tip na jeden z největších trhů s vánočními stromky v Německu. Nachází se totiž jen pár kilometrů za Kraslicemi, v německém Wohlhausenu.
Kdo se byl podívat na tamním proslulém Vánočním trhu, jistě nelitoval. Pořadatelé se starají o zábavu všech přítomných. Malé děti mají možnost zhlédnout pravidelná vystoupení či si zazpívat spolu s obřím sněhulákem. K dispozici je i malý kolotoč. Dospělí si mohou ve zdejších obchodech vybrat z nepřeberného množství vánočních dekorací, výrobků či pochutin.

Po celý den se rozlévá čaj a svařené víno, které jsou zdarma, stejně jako vstup na trhy. Největším trumfem jsou však vánoční stromky. Na výběr je z mnoha druhů a velikostí. Kdo chce malinký strom, dostane ho. Kdo chce sedmimetrový, dostane ho též. Zákazníci musejí počítat s tím, že těsně před Štědrým dnem už nebudou mít takovou nabídku jako před dvěma týdny. Stále je však z čeho vybírat a ceny stromků s blížícími se Vánocemi klesají.„Jezdíme sem pro stromek každý rok. Jsou nádherné, krásně voní a vydrží až do února," říká Ladislav Minařík z Kraslic.⋌