Také letos můžeme očekávat, že hřbitovy na Karlovarsku budou praskat ve švech. Důvodem k tomu je Památka zesnulých neboli Dušičky. Hřbitovy v Karlových Varech budou mít od 1. do 5. listopadu otevřeno od sedmi ráno do osmi hodin večer.

Tento den je asi jediným dnem v roce, kdy lidé neřeší vzdálenost a čas a za zemřelými se vypraví i do několik stovek kilometrů vzdálených měst. Mnozí u hrobů svých blízkých stráví i několik hodin. Mezi lidmi jsou i tací, kteří si s pohřbenými povídají a také se snaží i naslouchat.
„Chystám se na hřbitov do Žatce. Mám tam pohřbenou celou rodinu. Jen ještě uvidím, kdy tam vyrazím, protože se mi ve špatném počasí už špatně řídí," řekla sedmdesátiletá seniorka z Karlových Varů, paní Jiřina.
„Zůstala jsem už sama. Pravidelně každý rok jezdím na hrob mého muže. Je pohřben v Olomouci. U hrobu strávím několik hodin. Povídám si s ním, poklidím kolem hrobu, ozdobím ho," uvedla Hana J.
„Vezmu lahváče a půjdu si popovídat s dědou. Jako malý jsem s ním totiž pít nemohl," řekl Tomáš Petr.

Hřbitovy většinou lákají také vykradače hrobů a vandaly. „Je to hnus. Těm lidem bych ruce sekal, když si neumí vážit ničeho, ani mrtvých," nechal se slyšet padesátiletý muž.
„Co se týká vandalů, tak zkušenosti s nimi máme. Nic se ale nezmění, pokud se nebude angažovat městská policie," řekl správce karlovarského hřbitova.
Lidé ale mohou být klidní. Strážníci ve spolupráci s Policií České republiky se už od dnešního dne chystají na pravidelné kontroly hřbitovů. Posvítí si na všechny, kteří by chtěli hroby nějakým způsobem znesvětit.

Také v Sokolově se zdejší technické služby snaží upravit hřbitov tak, aby mohli pozůstalí nerušeně přijít. „Snažíme se, aby hřbitov byl v co nejlepším stavu. Samozřejmostí je úklid celého areálu včetně hrabání listí," řekl jednatel Sokolovských technických služeb Jaromír Dvořák. Jak ujistil, areál bude ve velmi dobrém stavu. Správce hřbitova má prý k dispozici jednoho člověka, ale v případě potřeby jsou technické služby schopny uvolnit další dva až tři lidi.
„V případě nenadálých událostí, například vydatného sněžení, máme telefony a také zimní údržbu, která tento problém vyřeší," dodal Dvořák.