ROK 2007: Po delší přestávce se znovu na pódiích ukáží mistři melodické rebelie – rocková legenda Wanastowi Vjecy. Po natočení nového alba Torpédo opět míří mezi své fanoušky, které tentokrát oblaží i na Sokolovsku, konkrétně v loketském podhradí. Podle organizátorů turné a samotných protagonistů kapely se příznivci ´wanastowek´ mají opravdu na co těšit. Kromě známých ´pecek´ skupina slibuje nejnovější písně a také několik hitů od skupiny Lucie. A kdy se bude poce kvalitní hudby v Lokti servírovat? Ti, kteří chtějí ´plout s rybou kouzelnou´ a slyšet Wanastowi Vjecy v plné síle, by si měli do kalendářezaškrnout sobotu 26. května 2007.

Otázky pro kapelu: Hledání krále …


Na desce Torpédo se objevily písně, které z ní jakoby vyčnívaly díky své přímočarosti a nespokojenému ´podtónu´. Mluvím o první hitovce o kutálejících se hlavách a písni, kde toužebně hledáte nového českého krále. Mám z toho pocit, že vám u nás chybí dostatečná morální autorita a vzor pro lidi. Je tomu tak? Je na tom naše země opravdu tak špatně?


Robert Kodym: Obecně vzato, rocková hudba nebyla nikdy žádná reklama na aviváž. O ´padání hlav´ nás velmi často informují jak média veřejnoprávní, tak i ta ostatní řízená zahraničním kapitálem. Nikoho ´toužebně´ nehledám, ale jen se ptám ´kde je český král´ ? Dnešní doba intenzivně normalizuje skoro všechny lidské neřesti a naopak ctnosti se stávají pateticky trapnými. Není to špatné?


Svrbí vás ruce, když večer sledujete televizní zprávy? Jak na vás působí politické soupeření ve vládě a mediální přestřelky našich politiků?


P.B.CH.: Samozřejmě na mně dobře nepůsobí. Připadá mi to jako děti ve školce, když se přetahují o autíčka. Bohužel je to nebezpečná hra, když autíčko je nahrazeno penězi a pouze vlastním prospěchem. Třeba také prosazení protiraketového radaru na našem území. Muže to být podobné jako s gripeny. Jako vždy, vše vyleze na povrch až za čas, kdy už může být pozdě s tím něco dělat.


Co vás momentálně nejvíce štve?


P.B.CH.: Momentálně mně štve, že pár jedinců chce rozhodnout o umístnění radaru v České republice a podporovat tak aktivně světové zbrojení. Není to krok, ale obrovský skok zpátky do předešlého století. Je to totální ignorace nesouhlasu mírově smýšlejících lidí v České republice. Já jsem zásadně proti.


Turné Torpédo 2007 …


V květnu 2007 Wanastowi Vjecy zahrají v Lokti na Sokolovsku. Už jste ve zdejším podhradí někdy koncertovali?


Robert Kodym: Ne nikdy. Moc se těším. Každý koncert ovlivňuje pokaždé spousta věcí a atmosféfa místa samotného patří mezi ty velmi podstatné. Turné Torpédo je nejvýpravnější ze všech co jsme kdy jeli.


Kdy jste se naposledy objevili na Sokolovsku?


Robert Kodym: Myslím, že s wanastowkama to bylo ve Varech koncem minulého století. Poprvé jsem tu byl jako děcko na letním táboře u Jesenické přehrady. Jeden kluk mě tu naučil zahrát na španělku rif z písně Smoke on the water od kapely Deep Purple. Nic už potom nebylo jako předtím a já se nestal archeologem.


Co pro publikum chystáte? Na co se mohou těšit? Budou to staré dobré wanastowky nebo se dočkáme nějaké inovace?


P.B.CH.: No tak především to bude největší turné v historii wanastowek. Jak co do počtu samotných koncertů, tak jejich scénou. Celou koncertní sestavu wanastovek tvoří: P.B.CH, Robert Kodym, Tomáš Vartecký – kytara a za bicí soupravou sedí Martin Vajgl .


Jak bude koncert vyvážený z hlediska výběru písní? Bude to nářez nebo naopak klidovka?


Robert Kodym: Takhle nabytý repertoár jsem ještě nezažil. Za těch devatenáct let už máme opravdu z čeho vybírat. Navíc nás čím dál tím víc fanoušci žádají abysme zahráli naše největší hity z Lucie a i tím je náš koncert mimořádný.


Myslíte si, že máte současnému mladému publiku co říci? Mají mladí lidé čas přemýšlet o vašich textech?


P.B:CH.: Myslím, že to je otázka pro posluchače.


Robert Kodym: To je pěkná otázka. Mají vůbec mladí lidé čas přemýšlet? Naše publikum bylo vždycky tak od tří do šedesáti let a podle ohlasů a dopisů, které nám chodí vím, že se na tom nic nemění.

Otázky pro Roberta Kodyma


Nabízí se otázka, ´usnou´ wanastowky znovu na nějaký čas, nebo je nyní budeme vídat častěji?


Robert Kodym: V posledních šesti letech jste mohli vídat členy wanastowek jak naplno makají pro skupinu Lucie. V letech příštích lze očekávat od všech současných členů kapely Lucie maximální nasazaní v kolektivu Wanastowi Vjecy.


Pro řadu fanoušku jste jako přízraky, které vypustí desku a znovu se stáhnou do ústraní. Jste vůbec lidé z masa a kostí?


Robert Kodym: Tak fajn. Jsme takové přízraky z masa, krve a kostí a teď přicházejí svátky vypouštění při tlaku 120 dB.


Jak to děláte, že nejste propíráni bulvárem a nejdou po vás ´lovci lidí s fotoaparáty´?


Robert Kodym: Narážíte na ten vžitý mýtus o pronásledování českých ´sereblit´. Ve skutečnosti jde až na pár výjimek vždy o vzájemnou spolupráci, takže většinou stačí se této trapné habaďůry neúčastnit.


Jakým způsobem si chráníte své soukromí? Je to náročné - zajistit si klid?


Robert Kodym: Své soukromí zpravidla neprožívám v tisku, v rozhlase a televizi. To zpravidla stačí.


Kde a v čem hledáte klid a rovnováhu?


Robert Kodym: Ve své rodině, v modlitbě a meditaci.


Otázky proP. B. CH.


Před lety jste vyrukoval se sólovou deskou. Byla plná zajímavých poloh a nápadů. Máte chuť se znovu vydat vlastní cestou?


P.B.CH.: Sólovou desku mám z velké části připravenou, a tak po turné se opět vrhám k práci do studia „ÚDOLÍ VEJCE“ a dotočím CD s názvem „P.B.CH. S RYBOU KOUZELNOU“. Chtěl bych, aby se objevilo na pultech v listopaduroku 2007.


Máte šuplíkovky, o kterých si myslíte, že by se někdy v budoucnu mohli objevit na nějakém CD?


P.B.CH.: Ano mám, věřím tomu, že to co člověk udělá takzvaně do foroty se nestratí. Umím čekat.


Považujete se spíše za ´zadumaného muže´ nebo rebela?


P.B.CH.: Jak kdy, někdy i za někoho jiného…