Předtím ovšem nechali zbourat dva domy, které tam stály. Nyní by měl opět tamní zástavbu zacelit objekt, kterým chce město vyjít vstříc především seniorům. Právě v těchto dnech vybrala komise z 18 architektonických studií z celého Česka.

Týmy soutěžily o to, kdo lépe či vhodněji zvládne studii na komunitní dům seniorů v Krásně. Cílem soutěže bylo vybrat nejvhodnější architektonický návrh projektu na novostavbu domu na náměstí s minimálně dvanácti malometrážními bezbariérovými byty pro místní občany v seniorském věku. Novostavba vznikne na místě současné zcela nevyhovující zchátralé budovy z dob socialismu, která slouží jako obchod. Vítězný návrh představil pražský ateliér Znamení čtyř – architekti.

Město Krásno zakoupilo současnou budovu od soukromého vlastníka s jasnou vizí zbourat ji a na místě vystavět bezbariérový dům s byty pro seniory. „Proto jsme vypsali soutěž na objekt, který by měl, kromě obchodu a malometrážních plně bezbariérových bytů, nabídnout také místnost na komunitní setkávání jeho obyvatel a příjemné venkovní prostředí v nejbližším okolí domu,” popisuje záměr starosta Krásna Josef Havel.

Současný dům potravin z dob socialismu nenavazuje na vedle něj stojící historické domy a nenabízí další možnosti rozvoje. Přitom se jedná o atraktivní místo v samém srdci města.

„Rádi bychom tedy našim seniorům poskytli komfortní prostředí, které bude odpovídat současným požadavkům. Jsme přesvědčeni, že architektonická podoba díky vypsané soutěži pozvedne celkovou úroveň našeho náměstí a nabídne ideální, pro nás investičně dostupné řešení. Jednání zastupitelstva města o výkupu starého domu bylo složité i vzhledem k rozpočtu města, který se ročně bez dotací pohybuje okolo 16 milionů korun. Věřím však, že se nám podaří zajistit financování této velmi potřebné investice,“ pokračuje Havel.

Soutěžní návrhy hodnotila porota složená ze starosty města Josefa Havla a architektů Davida Hloucha, Martina Čeňka a Luboše Klabíka. Přípravu soutěže město řešilo s Českou komorou architektů a organizací CBArchitektura, která se soutěžím věnuje dlouhodobě.

„Snažili jsme se soutěž vypsat tak, aby zadání bylo stručné a jasné. Jednoduchá forma odevzdání, soutěžní ceny a hodnota navazujícího projektu měla oslovit jak mladší architekty z regionu, tak jejich zkušenější kolegy mimo Karlovarský kraj, výsledných 18 podaných projektů zcela naplnilo naše očekávání,” dodává sekretář soutěže, architekt Miroslav Vodák.

Nyní bude následovat zhotovení projektu, soutěžení zhotovitele a poté samotná stavba. Pro obce v Karlovarském kraji není pořádání architektonických soutěží běžné, proč se tak rozhodli v Krásně vysvětluje Erich Kříž, předseda Výboru pro rozvoj města Krásno. „Ačkoli má naše město přibližně 700 obyvatel, snažíme se přistupovat ke správě věcí veřejných koncepčně a s otevřenou hlavou. Věděli jsme, že chceme stávající nevzhlednou budovu odkoupit a zbourat, ale jak uchopit výstavbu nebylo úplně jasné. Protože máme díky práci Václava Kříže zkušenosti s architektonickými semináři a workshopy ve městě, podařilo se nám nakonec se starostou města získat pro volbu nezvyklého postupu řešení projektu formou architektonické soutěže podporu v zastupitelstvu města,“ řekl.

„Výsledek vyhlášené architektonické soutěže je potvrzením toho, že finanční prostředky do soutěže vložené se městu násobně vrátí díky možnosti vybrat ideální řešení zadání v poměru k budoucí ceně realizace. Znovu se nám potvrdilo, že se někdy nesmíme bát volit netradiční řešení a jít svou cestou,“ uzavírá Havel.

„Jsem moc rád, že na územní našeho kraje umí i naše menší obce využívat nástroje na řádnou projektovou přípravu veřejných staveb. Věřím, že se nám bude dařit tyto aktivity podporovat i na úrovni kraje,“ konstatoval hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.