"Fond zábrany škod, který zřizuje Česká kancelář pojistitelů, sdružuje finanční příspěvky od komerčních pojišťoven za účelem financování vybavení Integrovaného záchranného systému ČR. Zdravotnická záchranná služba Karlovarského kraje není výjimkou a s fondem máme nastavenou již několikaletou spolupráci. V minulých letech se jednalo o financování zdravotnických přístrojů, jako je defibrilátor a ventilátor, nebo nákup sanitního vozidla v systému rendez vous," říká za krajskou záchrannou službu Pavlína Bakurová.

Jak upřesnila, letošní prostředky použijí na nákup vozidla rychlé lékařské pomoci v setkávacím systému rendez vous. Záchranáři si vozy Škoda Kodiaq rychle oblíbili a jsou rádi, že jsou v jejich výbavě.

Studie nové knihovny
Chodov nemusí dramaticky šetřit. Velkou rezervu v rozpočtu má i Sokolov

Jsou podle nich především prostornější než jejich předchůdce Yetti ze stejné automobilky. "Se silným motorem, automatem a výbavou je jedním z nejlepších aut, co jsme mohli pro lékařskou skupinu setkávacího systému rendez vous dostat," říkají. Pohon všech kol je nutný nejen v horských oblastech, ale často i v samotném městě. Záchranáři jej proto požadují už ve všech nově pořízených vozidlech. Setkávací systém funguje na principu setkávání dvou typů výjezdových skupin. Osobní nebo SUV vozidlo se k pacientovi dostane rychleji než velká sanitka.

Škoda Kodiaq pro výjezdovou skupinu s lékařem vyjde na téměř 1,7 milionu korun. Vozidlo bude připraveno k ostrému provozu v roce 2023. Za zbylé prostředky byly vybaveny sanitky osmi vozidlovými tiskárnami pro tisk zdravotnické dokumentace.

Z fondu zábrany škod jsou kromě složek IZS financovány také projekty, které mají zvýšit bezpečnost na silnicích, prevenci a osvětu účastníků silničního provozu.