Město ho koupilo za 800 tisíc korun a továrnu, která byla postavena v roce 1850, kdy se tam vyráběly hudební nástroje firmy Bohland & Fuchs, předalo do užívání technickým službám.
Technické služby města Kraslice za poslední roky odvedly už na první pohled kus práce. Historický objekt kompletně vyčistily. Stejně tak obě nádvoří, která už plně slouží jako sběrný dvůr a nově jako třídírna separovaného odpadu, kdy v dolní části je umístěn speciální lis.
„Jako první tu vzniklo zázemí pro pracovníky tehdejší veřejné služby. Když byla zrušena, přepracovali jsme projekt správní budovy. Nyní zde vzniklo zázemí pro správce sběrného dvora a na úpravy další části uvolnilo město peníze, kdy se zde buduje hasičská zbrojnice dobrovolných hasičů," řekl ředitel kraslických technických služeb Robert Vopička. Technické služby převzaly od nového roku po zhruba deseti letech zpět od soukromé firmy svoz komunálního i separovaného odpadu. Ten teď třídí právě ve spodní části továrny. „Odpad třídíme tak, abychom ho mohli dále zobchodovat," poznamenal.
Jasně tak nastínil, jak bude objekt dále využíván. „Do budoucna tu zmodernizujeme zpracování odpadů a vybudujeme efektivnější třídičku, která bude umístěna v patře v bývalých provozních prostorách továrny. Díky tomu zvýšíme objem zpracovávaného materiálu."
Protože se jedná o chráněnou památku, daří se na opravy získávat dotace. Aktuálně se čeká na dotaci na opravu pilových střech, kterými do objektu místy zatéká. Náklady se odhadují na dva miliony korun. Vopička očekává, že do dvou let by mohla být střecha opravena. Pomoc přitom slibuje i samotná radnice. „I když se před lety mluvilo o tom, že továrna bude postupně opravována z peněz, které vydělá třídění odpadu, ukazuje se, že město by mělo pomoci k rychlejší rekonstrukci. Cílem totiž je vybudovat moderní třídírnu tak, abychom tuto službu mohli nabídnout i okolním městům a obcím, kterým by tímto likvidace odpadu přímo v Kraslicích zásadně zlevnila. Nemusely by totiž nechávat odpady odvážet do vzdálenějších míst, čímž ušetří," uvedl místostarosta Kraslic Miloslav Poslední. V minulosti to tak přitom už fungovalo, a to do doby, než začala ubývat kapacita skládky, která byla nakonec uzavřena.
Starosta Kraslic Roman Kotilínek doplnil, že díky koupi továrny se podařilo zachránit jednu z místních památek. „A věřím, že z ní postupem let vznikne moderní zázemí pro účely, které jí byly určeny."