Svými oponenty často kritizovaná starostka Rotavy Iva Kalátová (Volba pro Rotavu – NK 2014) vyhrála ve městě komunální volby. A to poměrně jednoznačně. Její sdružení získalo 36,43 procenta hlasů a v sedmnáctičlenném zastupitelstvu hned sedm mandátů.

Povolební vyjednávání se teprve rozjíždí. Je ale patrné, že Kalátová post starostky obhájí. S největší pravděpodobností ji podpoří hnutí ANO 2011, které získalo tři mandáty. „Budu rád, když starostka osloví všechny subjekty, aby se pracovalo v celém zastupitelstvu. My jsme získali tři mandáty a jsme připraveni, pokud i nás vítěz voleb osloví, podpořit ho," řekl včera lídr hnutí ANO 2011 v Rotavě Jiří Hrůza, který je majitelem Rotavských strojíren. Osobně je rád, jak volby v Rotavě celkově dopadly, a kvituje úspěch Kalátové. Mrzí ho ale výsledek ANO 2011. „Působím v Rotavě 30 let, zaměstnávám lidi, snažíme se veřejně pomáhat. Nabídl jsem své služby a zkušenosti, nicméně zisk jen tří mandátů je pro mě zklamáním," přiznal Hrůza.

Volby v Rotavě tedy vyhrála Kalátová s Volbou pro Rotavu. Druhé místo s 18,95 procenty hlasů a třemi mandáty získala KSČM. Třetí skončila ČSSD s 18,47 procenty a třemi mandáty, čtvrté právě ANO 2011 s 16,01 procenty a třemi mandáty a jako poslední se do zastupitelstva dostala ODS s 9,78 procenty a jedním mandátem.

Starostka Rotavy podle svých slov tak vysokou výhru v komunálních volbách nečekala. „Mám radost z toho, že lidé dávali hlasy všem lidem na naší kandidátce. Cítila jsem před volbami podporu veřejnosti, nicméně výsledek předčil mé očekávání," zhodnotila Kalátová. Byla prý připravená na to, že na radnici skončí. Dokonce se tam hlásila i na místo referentky. „Nyní si sedneme s naším kolektivem a společně se rozhodneme na dalším postupu. Půjde o kolektivní rozhodnutí. Chtěla bych, aby v zastupitelstvu skončily politické půtky a aby pracovalo co možná nejvíce lidí v zastupitelstvu," řekla. Rotava podle jejích slov nutně potřebuje koncepci svého rozvoje. „Na tom musíme všichni začít pracovat. Máme poměrně slušný finanční polštář, a i když ale není na rozhazování, pohnout dopředu se můžeme," doplnila.

Například lídr ODS Jan Slíva, který se jako jediný dostal za ODS do zastupitelstva, včera řekl, že kandidaturu Kalátové nepodpoří. „Nicméně chci tvořit konstruktivní opozici a dobré návrhy pro Rotavu budu podporovat," doplnil Slíva.

Volební účast v Rotavě činila 47,87 procenta.