Jedinou schůdnou cestou je kastrace. Opuštěné kočky totiž velmi často rodí další a další koťata, která už nejsou zvyklá na lidi a mohou být divoká. V dospělosti i ony rodí další a čísla rostou geometrickou řadou.

V současné době se zrovna řeší problém s přemnoženými volně se pohybujícími kočkami v sokolovské ulici Sv. Čecha. "Pravděpodobně se někdo odstěhoval jinam a kočky ponechal na místě svému osudu. Lidé to tak prostě dělají. Ze dvou koček jich je dnes v místě rázem 15. Na podzim jich tam bez kastrace může být 30 až 40," říká Anna Křehlíková ze sokolovského útulku Láskou ke kočkám.

Jak se Deník na místě přesvědčil, kočky jsou v soukromém dvoře za mříží, kam se lidé nedostanou. Zvířata se však mohou pohybovat úplně všude. Důležitá tedy bude spolupráce tamních nájemníků či majitelů nemovitostí.

"Ať si kočky žijí svůj život svobodně. Ale ať jsou vykastrované. Jinak dojde k nekontrolovatelnému množení a jsou napůl divoké. Vylézají většinou v noci. Ve dne je vidíte když jsou hladové a hledají potravu. Pak je mnohdy přejede auto anebo se jinak zraní. Pro zraněné a bolavé kočky je tu útulek. Dáme je do kupy, vykastrujeme a pustíme," dodala Křehlíková.

Činnost útulku podporuje město, které si je problému vědomé. Posíláme příspěvek na energie, jde o jediný útulek v obci s rozšířenou působností (ORP). Je to problém, měli jsme seminář se starosty jak celou situaci řešit. Jde právě o zmiňovanou kastraci a další věci, protože problémy jsou stále častější. Spolupracujeme i s krajskou veterinární správou, byl vytvořený manuál pro všechny starosty, jak řešit toulavé kočky. Mají tam kontakty či informace, jak probíhá celý proces včetně rekonvalescence, je tam vše co potřebují," řekl starosta Sokolova Petr Kubis.

Do budoucna je podle něj důležitě vytvořit spolu s Karlovarským krajem kastrační program, evidenci, označení. Jediná cesta, jak regulovat stav volně pobíhajících zvířat je prý kastrace. Nynější problém v ulici Sv. Čecha, kde se rozmnožily kočky, řeší městská policie s kočičím útulkem. Kočky chtějí vykastrovat a opět pustit. Na Sokolovsku jsou dva kočičí útulky. Jeden v Sokolově a druhý v Kraslicích.

Za přemnožení koček ve městech mohou většinou sami lidé | Video: Cichocki Roman