Zákaz koupání vydali hygienici na Velkém rybníku na Karlovarsku a dále ve vodní nádrži Skalka u ATC Podhoří. Tamní voda je nebezpečná ke koupání. Z pětistupňové škály kvality je ta nejnižší.

„Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví, vyhlašuje se zákaz koupání,“ uvádí hygiena.

Ta vyhodnocuje vzorky jak na přírodních koupalištích s provozovatelem, který zajišťuje monitorování jakosti vody a hodnocení znečištění, tak na přírodních koupalištích bez provozovatele.

Kromě výše zmíněných zákazů uvádějí hygienici zhoršenou jakost vody i v Šindelové na Kraslicku na tamním rybníku Tajch. Tam voda dostala od hygieniků stupeň tři, což je zhoršená jakost vody. Je zde mírně zvýšená pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci, u některých vnímavých jedinců by se již mohly vyskytnout zdravotní obtíže. Po koupání se doporučuje osprchovat.

Velmi oblíbená Rolava ve Staré Roli u Karlových Varů má stupeň dva, což je voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi.

Je to nezávadná voda s nízkou pravděpodobností vzniku zdravotních problémů. V případě možnosti je vhodné se osprchovat.

Jedničku, tedy vodu vhodnou ke koupání, mají např. jezero Michal, Jesenice na Dřenici, Tatrovice, Bílá voda v Chodově, jezero Boden v Habartově nebo Děpoltovice.

Lidé kvalitu vody sledují a mluví o ní mezi sebou. „V Kraslicích není možnost koupání, a tak jezdím jinam. Na Dřenici už jsem se koupal, tam byla voda výborná. Byl jsem se podívat i na Velkém rybníku a tam je již tradičně voda ideální spíše pro rybáře. Na koupání to moc není. Lidé si tam už navykli chodit na nedaleký lom, kde je voda čistě průzračná,“ říká Simon Lorenz.

Měření prováděli hygienici na konci června a první týden v červenci. Další budou provedena za 14 dní.