S nočním provozem výjezdového stanoviště záchranky v Horním Slavkově mohou znovu počítat obyvatelé města a spádové oblasti. Ve čtvrtek totiž skončilo dočasné omezení z důvodu nedostatku středního zdravotnického personálu, které vedení krajské záchranné služby zavedlo začátkem května. A nakolik byl problém vážný? Stanovišti v Horním Slavkově chyběly čtyři kvalifikované zdravotní sestry z pěti, které společně s pěti řidiči – záchranáři zajišťují celý provoz.

„Okamžitě jsme v této věci začali jednat a dohodli jsme se s ředitelem záchranné služby na konkrétním řešení, tedy že interními přesuny zaměstnanců z jiných stanovišť zajistí opět čtyřiadvacetihodinové fungování stanoviště v Horním Slavkově,“ uvedla krajská radní pro oblast zdravotnictví Berenika Podzemská.
„Pro obyvatele Horního Slavkova, Nové Vsi a odlehlejších obcí Slavkovského lesa je tak zabezpečena dostupnost přednemocniční neodkladné péče do patnácti minut od přijetí tísňové výzvy,“ zmínila mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Zpráva o opětovném zavedení plného provozu vedení města potěšila.
„Máme z toho velkou radost. A myslím si, že i samotní lidé se budou cítit dobře, když budou vědět, že vše funguje, jak by mělo. Jde přece o záchranu lidských životů,“ prohlásila starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová.
„Za záchranku ve městě jsme rádi, protože dobře plní svůj účel. Navíc její budování nebylo vůbec levnou záležitostí,“ doplnila starostka. Současně poznamenala, že si nemyslí, že by se zdravotníci ze Sokolova, především v ranních hodinách, dokázali k pacientům ve Slavkově dostat v limitu patnácti minut.

„Že tady záchranku máme, je výborné. Já jsem například díky ní včas porodila. Stanici otevřeli a několik dní nato už mě vezli. Myslím si, že je tu dost potřeba přes den i v noci, její houkání totiž slyšíme skoro pořád,“ řekla Marcela Pádrová z Horního Slavkova.

Tiskový mluvčí krajské záchranné služby Lukáš Hutta přiznal, že personálu, který může vykonávat tuto práci, je obecně nedostatek. „Jsou tu vysoké nároky na odbornost a praxi,“ sdělil Hutta. „Vím, že je velice těžké tyto lidi sehnat. Proto je naše město ochotné záchranné službě nabídnout pomoc například v bytové otázce. Bydlení v místě může být pro pracovníky určitou motivací,“ navrhla Vildumetzová.