Stovky opuštěných hrobů, nebo dokonce celých rodinných hrobek se nachází na hřbitovech na Sokolovsku. Správci hřbitovů se přitom v některých případech snaží dohledat potomky, aby společnými silami místo posledního odpočinku zachránili. Často to bývá doslova mravenčí práce. Vždyť hrobky jsou staré stovky let. I tak se ale občas podaří pozůstalé najít nebo se sami ozvou a společnými silami hrobky opraví.

Příkladem je dominanta kraslického hřbitova – stará hrobka tehdy zámožné rodiny Breinl. Včera se u ní sešli potomci, kteří se společně s kraslickými technickými službami, jež jsou správcem hřbitova, podívali, jak se hrobka po ročních opravách proměnila. Pochováno je v ní osm lidí a jedno dítě.

Hrobka se v minulosti stala terčem vandalů, kteří poničili střechu. Správce hřbitova se proto rozhodl, že začne s opravou hrobky sám, aby nedocházelo k její devastaci a nebyly ohroženy lidské ostatky. Bylo štěstím, že v té době se v Kraslicích objevila Ingrid Ringel, která žije ve vzdáleném Frankfurtu v Německu. V ruce měla dokumenty o tom, že je rodinným potomkem a že se chce zasadit o záchranu hrobky. „Tohle bylo velké štěstí. V jiných případech lze jen těžko potomky dohledat," říká ředitel kraslických technických služeb Robert Vopička. „Společně jsme se dohodli, že opravíme střechu, fasádu, podlahu a vnitřní prostory. Instalovali jsme do vrchní části, kde zřídíme kostnici, kovářskou mříž, tak aby lidé mohli do hrobky nahlédnout. O spodní část se pak bude dál starat rodina Ringel," popsal Vopička.

Nebylo přitom vůbec jednoduché se do hrobky dostat. Dveře byly zasypané a zámek zarezlý. Vše se ale nakonec zdařilo, a včera tak mohl opravenou hrobku posvětit kraslický farář. „Naštěstí spodní část s ostatky byla v dobrém stavu. Když jsme čistili štítky na rakvích, paní Ringel hned věděla, o kterého ze zemřelých jde," poukázal ředitel. „Jsem velice ráda, že se za tak krátkou dobu podařilo hrobku opravit," řekla včera Ingrid Ringel. V minulosti měla za to, že hrobka byla rodině vyvlastněna, a myslela si, že k ní nesmí. Teď je šťastná, že bude moci přijet a zapálit v hrobce svíčku.