Sokolovská vodní nádrž Michal je v těchto dnech uložena k zimnímu spánku. Kdo však rozhodně nespí, jsou vodní záchranáři. Ti v těchto dnech pořádají kurzy pro nové plavčíky, kteří budou působit zejména na koupališti Michal. Sehnat borce, kteří budou ochotni zachraňovat životy, však není tak jednoduché. Proč tomu tak je a co nového plavčíky čeká v kurzu nebo přímo na koupališti, naznačil jeden z nejpovolanějších. Člen Vodní záchranné služby (VZS) v Sokolově Vladimír Tomášek se svému koníčku věnuje šestadvacátým rokem. Bude přítomen i v kurzu pro nové plavčíky, který startuje 30. ledna v sokolovském bazénu.

Jak vypadá samotný nábor nových plavčíků?
Plavčík musí absolvovat kurz plavčíků dle osnov VZS v celkovém počtu 76 hodin. Kurz se skládá z teoretické části a plavecké. V plavecké části se mimo jiné naučí přiblížení k tonoucímu, osvobozující chvaty, sebezáchranu, plavání s ABC (ploutve, dýchací trubice, potápěčská maska), 25 metrů pod vodou a jiné. Nároky na úspěšné absolvování kurzu jsou poměrně vysoké a to u současné nastupující generace může být problém. Po první hodině se zaleknou.

Co byste jim poradil?
Kurz trvá tři měsíce, a kdo chce na sobě makat a zlepšovat se, tak to dá. Měli jsme v kurzu jednoho z členů, který splnil limit tak tak. Ale makal na sobě a vše dohnal dřinou.

Kdo se hlásí?
Většinou mládež z plaveckých kroužků nebo děti záchranářů. Rádi bychom, kdyby chodilo více zájemců.

Kde plavčíci slouží, co konkrétně dělají?
Na koupališti Michal jsou čtyři strážní věže, kde plavčíci střeží hlavně vodní hladinu (své sektory), včetně písčité pláže, a dvě strážní místa na nejdelším toboganu v Česku (190) a trojskluzavce (117 metrů). Při průměrné návštěvě asi 1200 návštěvníků je zapotřebí na směnu alespoň sedm plavčíků včetně vedoucího směny – mistra plavčího.

Jak je dlouhá sezona na Michalu a kolik si plavčík vydělá?
Sezona začíná v červnu a končí, dle počasí, v polovině září.
Základní plat je 80 korun na hodinu včetně prémií, které dosahují 20% ze základu. Výška prémie se odehrává dle kvalit plavčíka a již zmiňovaného počasí, které úzce souvisí s návštěvností. Když je hezky, přijde hodně lidí a musí sloužit více plavčíků.