„Dnes můžeme říci, že kostel je staticky zajištěn, má novou střechu a nejhorší je již za námi. Čeká nás v uvozovkách jen postupně dokončit všechny ostatní opravy,“ řekl předseda správní rady nadace Vladimír Číhal. Jak dále dodal, příští rok by měla přijít na řadu fasáda a poté vnitřky včetně elektřiny a vytápění.

„Vše záleží na financích. Jsme nadace a sháníme je, kde se dá,“ pokračoval Číhal. Většinou přispějí soukromé organizace něco dalo město Březová, Karlovarský kraj i Ministerstvo kultury.

Součástí rekonstrukce je i sousední hostinec, škola a náves. Kostel přitáhne spoustu zájemců, kteří budou mít možnost občerstvení s ubytováním. Velký zájem potvrzují návštěvníci z celého světa. Do bývalého Kirchenbirku, jak se obec dříve nazývala jezdí nejen Němci, ale také například Izraelci, Američané nebo Francouzi.

„Byl tu zhruba devadesátiletý očan Ameriky, který chtěl vidět kostel ve kterém byl jako dítě pokřtěn,“ dodal Číhal. Po ukončení oprav plánuje nadace v kostele zřídit památník zaniklých obcí severozápadního cípu Slavkovského, dříve Císařského lesa. Připomínat by měla po staletí dobré soužití Čechů a Němců, ale i smutné události předválečné, válečné i poválečné. Cílem nadace je, aby současně se stálou expozicí dokumentů připomínajících zaniklé obce, kostel sloužil k pořádání kulturních a společenských akcí, ale i k setkávání všech, kteří mají vztah a úctu k dědictví po předcích.