I když v drtivém případě pomáhají těm, kteří to potřebují, ocitnou se sami v situacích, kdy potřebují pomoc oni. Stávají se totiž obětí agresorů, kteří je při výjezdu napadnou. Loni se jen na konci roku staly dva takové případy, a to v Dalovicích a Plesné.

V Dalovicích napadl opilý jednadvacetiletý agresivní mladík posádku sokolovské záchranky.

Záchranáři tam v bytě muže vyzvali, aby zavřel do pokoje psa, neboť se cítili být ohroženi. Ten to odmítl a začal na záchranáře útočit. Ještě předtím přitom napadl svého tchána, kterému poranil hlavu. Právě proto tam posádka vyjížděla.

„V bytě byl zraněný muž a další osoby. A také pes. Vyzývali jsme ty lidi, aby psa někam zavřeli, nebylo to tam pro nás bezpečné. Dohadovali se s námi, že to není potřeba. Znova jsme je vyzvali, aby psa zavřeli. Následně jsme avizovali, že pokud psa nezavřou, budeme nuceni odejít. V tu chvíli mě začal muž napadat,“ vzpomíná řidič záchranky.

Záchranářům se po prvním útoku podařilo z bytu odejít. Agresor ale za nimi utíkal. „Stačil jsem otevřít dveře od sanitky sestřičce. Mně už se ale ukrýt nepodařilo. Snažil jsem se sice v bytě bránit, avšak venku jsem už neměl šanci. Dostal jsem ránu a padl na zem. Pak už si nic nepamatuji. Sestřička mi ale vyprávěla, že do mě tloukl ještě na zemi,“ doplnil. Záchranář tehdy skončil v rukou lékařů s otokem spánkové kosti a poraněnou čelistí. Útočníka policie obvinila z ublížení na zdraví a z výtržnictví. Hrozí až pět let vězení.

K napadení záchranářů došlo v loňském roce také v Lubech na Chebsku. Sanita jela ke zraněnému pacientovi. „Do cesty sanitce skočil mladý muž s krvácením a poraněním dutiny ústní a sanitku zablokoval,“ přiblížil případ tehdejší ředitel Zdravotnické záchranné služby Karlovarského kraje Roman Sýkora. Záchranáři zastavili a chtěli zraněnému pomoci. „V tom na ně ale začal muž řvát, sprostě nadávat, naskočil na přední sklo a kompletně ho zkrvavil a rozbil holýma rukama,“ popsal incident ředitel. Záchranáři se snažili ujet, mladík ale mlátil do celé sanity a začal se do ní dobývat. Posádku a sanitku nechal být až ve chvíli, kdy ho zpacifikovala přivolaná policie.

„Záchranáře i policii překvapila obrovská míra agrese. Bohužel tyto incidenty jsou stále častější a Zdravotnická záchranná služba podnikne kroky a bude žádat nově zvolené poslance o zpřísnění a tvrdší možnosti postihů těchto nebezpečných individuí,“ dodal Roman Sýkora.

Tento incident naštěstí záchranáři i pacient, ke kterému záchranka jela, přežili bez újmy na zdraví.

Vedení záchranné zdravotnické služby v reakci na vzrůstající agresi, které zdravotníci musí čelit, zahájilo spolupráci s Policií České republiky. „Nyní jsme zakončili intenzivní kurz sebeobrany, který měl osm lekcí. Kurz byl veden školiteli samotných policistů. Bloková výuka obranných technik se u našich zaměstnanců setkala s nadšením a s policií již nyní plánujeme další spolupráci“ uvedl Miloš Kukačka, vedoucí úseku nelékařských zdravotnických profesí krajské záchranky.

Každá sanita je vybavena nouzovým tlačítkem, kterým je možno v případě ohrožení policii přivolat. „Za loňský rok došlo celkem ke čtyřem ohlášeným případům fyzického napadení. Těch verbálních je nespočetně více. Nejčastěji jsou to opilí a zdrogovaní lidé, kteří na přivolané zdravotníky útočí.“ uvedl Radek Hes, tiskový mluvčí krajské záchranky.

Kompletní téma ke zvýšenému počtu výjezdů záchranné služby naleznete ve čtvrtečním Deníku.