„Jde o hojně navštěvovanou lokalitu, ale trochu odlehlou. Potřebujeme zkrátit dobu, než se dozvíme, že je někdo v nouzi. Dalším přínosem je možnost rychlého poskytnutí první pomoci. Je to volný přírodní areál a ne každý má s sebou mobil, nebo se mu může při pádu poškodit,“ uvedl starosta Chodova Patrik Pizinger s odkazem na skutečnost, že v místě je pumptrack pro bikery, vodní plocha a tamní stezky využívají jak běžci, tak cyklisté z celého regionu. Město u Bílé vody navíc plánuje nový skatepark.

Bohužel jen od konce července, kdy záchranné body instalovali, došlo již k desítkám planých výjezdů. Alarm na služebně městské polici spouští mimo jiné také jakákoliv manipulace se záchranným lanem a plovákem, obě pomůcky jsou totiž napojeny na poplachová čidla. „Chápeme zvědavost kolemjdoucích, ale každé zvědavé vyzkoušení plováku nebo házecího lana je provázeno spuštěním poplachu, což je velmi nepříjemné v okamžiku planých poplachů,“ upozornil velitel strážníků v Chodově Ladislav Staněk.

Také starosta Pizinger žádá návštěvníky Bílé vody, aby se zdrželi bezdůvodného zkoušení zařízení. „V opačném případě dochází ke zbytečnému plýtvání energie městských policistů,“ poznamenal.

Jeden záchranný bod stojí u vstupu přímo na hrázi, druhý pak v oblasti pláže. Každý SOS POINT je vybaven lékárnou, automatizovaným externím defibrilátorem (AED), záchranným plovákem a plovoucím házecím lanem. Zařízení je robustní, aby odolalo vandalům. Obsahuje kameru a reproduktor pro hlasovou komunikaci se službou městské policie. Ta může na dálku otevřít příslušný box s vybavením.

SOS POINTY jsou zajištěny proti výpadku elektrické energie, výrobce slibuje provozuschopnosti v jakékoliv době, počasí a situaci. Zároveň budou zařazeny do mapy záchranných bodů v mapových podkladech záchranných složek Karlovarského kraje včetně jejich GPS polohy.