Jak se rozhodnout, na kterou střední školu se po základce přihlásit? A pro jaké zaměstnání mě má vlastně škola připravit? Tyhle otázky si před patnáctým rokem života kladou na Sokolovsku stovky žáků. Rozhodnutí, které po dokončení základní školy učiní, dost možná ovlivní celou jejich budoucnost. Právě pro ně a jejich rodiče je určena výstava středních škol Karlovarského kraje, která je navíc již tradičně spojena s přehlídkou místních zaměstnavatelů. Veletrh letos slaví už 22. výročí svého vzniku.

Sportovní halou, kde se akce tradičně koná, prošlo v loňském roce na 1500 více či méně nerozhodných deváťáků. „Hala je se svými 760 metry čtverečnými ke konání veletrhu ideální. Kvůli výstavě škol se zde vymalovalo, sem tam přibyla i nějaká zeleň. Velký důraz je kladen na bezpečnost – po celou dobu konání, a navíc i přes noc bude přítomna profesionální bezpečnostní služba," prozradil ředitel pořádající ISŠTE Pavel Janus. Výstava ale bere ohled i na rodiče. Ti zaměstnaní mohou akci navštívit v sobotu, naopak ti, co mají malé děti, mohou vzít své ratolesti s sebou a dočasně je „odložit" v hlídaném dětském koutku.
A na co se mohou návštěvníci veletrhu těšit? Kdo si myslí, že výstava škol spočívá ve strohém převzetí informačních letáčků, je na omylu. „Celkem se představí 19 škol z Karlovarského kraje. Návštěvníci si budou moci například vyrobit vlastní placku, zhlédnout na vlastní oči provoz 3D tiskárny nebo se nechat chvíli opečovávat od kosmetiček. Chybět nebude ani voňavý stánek s lázeňskými oplatkami. Co se týče ISŠTE, nechtěli jsme se úplně přizpůsobit nějakému pubertálnímu trendu – v průběhu let se totiž ukázalo, že žáci a rodiče přicházejí především pro informace. Jejich předání zajistí dvacítka pedagogů školy, kteří se na pořádání akce podílejí," uvedl Janus s tím, že ISŠTE jako každý rok současně s výstavou pořádá i den otevřených dveří. Zájemce si tak u stánku školy převezme průvodce, který je zavede přímo do její budovy. „Letos bychom se rádi výrazněji zaměřili na přiblížení technických oborů dívkám," doplnil ředitel. Svůj stánek bude v hale mít i Západočeská univerzita v Plzni. Ze zaměstnavatelů se na veletrhu představí například nejdecké WITTE, Sokolovská uhelná, Kornet nebo EPT CONNECTOR.

Žáky základních škol budou k sokolovské sportovní hale svážet autobusy hrazené Karlovarským krajem.