V Sokolově znovu upozorňují na to, že volný pohyb psů je možný pouze v místech, která stanovuje vyhláška. Úklid exkrementů je pak samozřejmostí všude. Nedodržení stanovených pravidel může být řešeno pokutami.

„Je to hnus. Děti nosí každou chvíli na obuvi domů psí exkrementy. Majitelé psů po nich neuklízí. Často mají i dva psy, ale ohnout se a uklidit po nich je nevidím,“ říká Lenka Svojtková.

Zejména na sídlištích jsou rozmístěné i značky, které zdůrazňují, že psí exkrementy se mají uklízet.

„Značky daný problém zřejmě nevyřeší. Ale je přeci samozřejmé, že psí exkrementy je majitel psa povinen uklízet i bez jakéhokoliv upozornění. Mnoho pejskařů se také mylně domnívá, že na pozemcích, kde neplatí povinnost mít psa na vodítku, zároveň nemají ani povinnost sbírat exkrementy. Samozřejmě opak je pravdou,“ říká místostarosta Sokolova Jan Picka, který sám bydlí na sídlišti Vítězná.

„Volný pohyb psů je upraven obecně závaznou vyhláškou, kterou se stanoví pravidla pro volný pohyb psů na veřejnosti,“ potvrdila mluvčí radnice Dagmar Mašková.

Ta mimo jiné stanoví, že na veřejném prostranství je možný pohyb psů pouze na vodítku. Volné pobíhání psů je možné pouze na určitých místech a pes musí být pod stálým dohledem a přímým vlivem osoby doprovázející nebo venčící psa.

Volný pohyb psů je povolen na těchto místech: Areál zdraví, areál Bohemie, ulice K. H. Borovského takzvaný chemičák, nad Baníkem, Gestainigt, Jižní lom, dále u ulic Lipová a také Mánesova za záchytným parkovištěm a ulice Vítězná nad domem bývalé pečovatelské služby.

Podobný problém netrápí jen Sokolovské. Čilá diskuze na toto téma se rozjela i v Kraslicích. Sociální sítě zaplňují příspěvky o nezodpovědných majitelích psů, za které se ti slušní pejskaři stydí. Ostatní diskutující už problém nazývají permanentním každoročním folklorem, z kterého si v příspěvcích dělají spíše legraci.