Vybudovat příměstskou zahradu pro chov drobného domácího zvířectva a pěstování zeleniny i ovoce se rozhodla obecně prospěšná společnost Pomoc v nouzi ze Sokolova. Prostřednictvím pravidelné péče o zahradu tu budou senioři – klienti azylového domu, znovu získávat ztracenou sebejistotu a odpovědnost. Aktéři projektu jsou totiž přesvědčeni, že pestrá náplň volnočasových aktivit u seniorů je důležitá, neboť jim pomáhá překonat samotu, smutek a mnohdy i pocit životního zmaru.

Zahrada poslouží i městu Sokolov. Má se totiž stát veřejně navštěvovaným místem. „Byli bychom rádi, kdyby sem nacházely cestu maminky s dětmi z azylového domu, ale i mateřské a základní školy a také občané Sokolova,“ přeje si projektový manažer Pomoci v nouzi Petr Beránek. „Jakmile si převezmeme zahradu, začneme s její úpravou. Celý prostor se nachází v městské části Šenvert,“ upřesňuje Beránek. A co návštěvníci v zahrádce uvidí? Především drobná zvířata, jako jsou kozy, králíci či slepice. Prostředí zvelebí také vysazené keře a různé rostliny.

Projekt se dočká realizace díky Nadačnímu fondu GSK. O jeho grant mohly již potřetí požádat neziskové organizace z celé České republiky, které se zaměřují na podporu nemocných lidí a seniorů. Letos v grantovém řízení uspělo 9 projektů, mezi které NF GSK rozdělil celkem 1,5 milionu korun.
Dvě oceněné organizace navíc získaly bonus ve výši 100 tisíc korun na rozvojový program, o jehož udělení hlasovali zaměstnanci GSK. Ty velmi zaujal právě nápad vybudovat takzvanou kozí zahrádku pro volnočasové aktivity seniorů v Sokolově. „Těší nás, že jsme v grantovém řízení letos zaznamenali o čtvrtinu více přihlášených projektů. Rostoucí zájem odráží důvěru, se kterou se na nás neziskové organizace obracejí. V oblasti neziskového sektoru se snažíme vytvářet nová partnerství a hledat cesty pro jeho rozvoj. Tento cíl nám pomáhají naplňovat i naši zaměstnanci, kteří mají možnost sdílet s organizacemi své know-how a pomáhají jim také v rámci dobrovolnického dne Orange Day,“ uvádí generální ředitelka GSK Monika Horníková.