Využívat je budou moci zahrádkáři a jejich nákup schválili zastupitelé. Město chce při nákupu zároveň využít dotaci ve výši 75 procent.

„Město Sokolov bylo v minulosti adresátem mnohých požadavků zejména ze strany zahrádkářů. Chtěli, abychom jim nabídli podobnou možnost, jakou mají ostatní města. Na mysli měli kompostéry za symbolickou cenu nebo ve formě výpůjčky,“ řekl starosta Sokolova Jan Picka.

Původně šlo o jedince a Sokolov koupi nezvažoval. Podle starosty se však doba mění a žádostí je mnohem více. Město tak musí reagovat. Navíc je možnost získání dotace ve výši 75 procent.

„Rozhodli jsme se nabídku využít. A využijeme ji o to víc, že jsme dostali nabídku od mikroregionu Sokolov východ, který sdružuje okolní obce a do nabídky dotace se hlásí. Nakonec jsme se však shodli, že do toho půjdeme sami a pošleme vlastní žádost,“ konstatuje Picka.

Kompostéry budou zakoupeny, pokud město uspěje se žádostí o dotaci. Potom by je nabídlo zájemcům ve formě bezplatné výpůjčky.

Podobné kompostéry mají v sousedním Chebu či Ostrově.

„O kompostér bych měl zájem. Vytvoří kvalitní hnojivo pro mou zahrádku. Vyřeší také problémy s trávou, listím nebo zbytky z kuchyně,“ říká jeden ze zahrádkářů ze sokolovské čtvrti Šenvert.