Prvotrimestrální screening má u plodu vyloučit případné vrozené vady. V roce 2014 jej využilo měsíčně v průměru 1 036 žen z celé republiky. V roce 2015 byl měsíční průměr 1 357 budoucích maminek a loni šlo měsíčně dokonce už o 2 053 žen. Celkem si tak loni došlo na screening rekordních 24 644 nastávajících matek z ČR.
„Jde o kombinaci vyšetření krve matky a podrobného ultrazvukového vyšetření plodu. Započítává se i věk matky. Tak je možné už ve třetím měsíci těhotenství ověřit, zda dítě nebude trpět vrozenou vadou. Výsledky jsou spolehlivější než u jiných metod a navíc se vyšetření provádí už mezi 11. a 14. týdnem těhotenství,“ popsal průběh Oldřich Tichý, tiskový mluvčí VZP.

Čtěte také: Hodil po svém kolegovi těžký kus dřeva a zlomil mu čelist

Ne každá matka ale může na screening dobrovolně. „Já na vyšetření musela kvůli mé epilepsii, ale je to příjemné a pohodlné a celý průběh mi natočili na video a dali na cd. Byla jsem v Laboratoři lékařské genetiky v Karlových Varech. Jediné co jsem si musela vzít s sebou, byl rodokmen s nemocemi příbuzných,“ doplnila nyní již matka dvouletého syna Marie Šárköziová z Ostrova.

O vyšetření byl loni největší zájem na jižní Moravě (3 670), v Praze (2 928) a ve středních Čechách (2 254). Nejmenší naopak Jihočeském a Olomouckém kraji (592 a 701). V Karlovarském kraji se screeningu zúčastnilo 186 žen z okresu Cheb, 413 z Karlovarska a 174 budoucích matek z okresu Sokolov.

Co je Downův syndrom?
Jde o nejčastější vrozenou příčinou mentální retardace. Dalšími znaky jsou vrozené vady srdce, deformace končetin, malý vzrůst či třeba vývojové vady některých vnitřních orgánů. U pacientů s Downovým syndromem je výrazně vyšší riziko leukémie, Alzheimerovy choroby a některých dalších onemocnění. Počet pacientů v ČR se v posledních letech pohybuje kolem 800.