Nejen vlekařů, ale i lesním hospodářům přidělává letošní teplá zima starosti. A to zvláště v místech, kde revíry sousedí s rušnými silnicemi. Zvířata vbíhají do vozovky a umírají pod koly aut. Asfaltové komunikace jsou pro ně totiž velkým lákadlem. „Díky vyšší aktivitě zajíců, takzvanému honcování, dochází v tomto období také k častějímu pohybu zajíců po vozovkách, zvláště v ranních hodinách, což vede ke střetům s dopravními prostředky. Silnice je totiž po ránu teplejší než půda, a tak se zajíci na ní rádi vyhřívají,“ vysvětlil mluvčí Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Šilha.

„Po méně frekventovaných komunikacích proto jezděte ohleduplně, zvláště ve špatně přehledných úsecích. Ztráty o kterých mluvíme, se na populaci zajíců totiž mnohde počítají i v desítkách procent,“ vzkázal motoristům Šilha.

Že zvířata po vozovkách pobídají potvrzují i sami řidiči. „Zrovna včera ráno jsem viděl jednoho přejetého u Sokolova. Ve směru na Boučí pak další uháněl po krajnici. Raději jsem ubral plyn,“ řekl jeden z oslovených motoristů.

Celkově je ale v regionu nízký stav zajíců. Uvedl to Jan Hoffmann z Mysliveckého sdružení ve Skalné. Zvěři hrozí nejen smrt pod koly aut, ale hrozí i možné rozšíření tularemie, která nyní napadla zajíce v Plzeňském kraji. „Zajíc je zesláblý, teče mu z očí, ztrácí plachost. Je to obdobné jako vzteklina,“ popsal.