Na zámecký komplex na Kamenném Dvoře u Kynšperka nad Ohří se letos v létě lidé nepodívají. Ředitel firmy, která celý objekt odkoupila a nyní ho rekonstruuje na hotel, se totiž rozhodl zpřístupnit zámek veřejnosti až na podzim
„Původně jsme chtěli zpřístupnit park a muzeum už v druhé polovině léta. Zámek ale otevřeme, až bude vše dokončené, tedy před koncem roku,“ potvrdil ředitel společnosti Hyperstavebniny Jiří Proučil. Podle něj by návštěvníky mohl obtěžovat stavební ruch. „V objektu je také hodně vlhko, protože celé roky chátral. Potřebujeme, aby se vyvětral, než do něj nastěhujeme nábytek,“ tvrdí Proučil.
Návštěvníci, kteří se na zámek přijdou podívat, se ocitnou v atmosféře 16. až 17. století. „Fasády budou vypadat jako původní a uvnitř bude rovněž vše stylově vybaveno,“ řekl Proučil. V hotelu a jeho okolí by mělo být muzeum, restaurace, vinárna, římské lázně, hotelové pokoje či upravený zámecký park.
Celková rekonstrukce zámku vyjde firmu zhruba na dvě stě milionů korun. „Náklady hradí naše společnost ve spolupráci s investorem,“ doplnil ředitel společnosti.
V dnešní vsi Kamenný Mlýn stál původně dvůr Leuchtenberků, obehnaný kamennými zdmi. Koncem 18. století nechalo město Kynšperk na místě tehdy již zbořené tvrze postavit pozdně barokní zámek. Ve druhé polovině 20. století patřil zámek československé armádě.