V dnešní době banální případ, kterých kriminalisté řeší desítky. Jenomže tahle střílečka se konala v karlovarské nemocnici a účty si zde vyřizovali zaměstnanci tohoto zdravotnického zařízení, z nichž střelec byl už v minulosti trestán za loupež či vydírání. Přesto jej i s tímto, v uvozovkách, skvělým doporučením k ošetřování pacientů nemocnice zaměstnala. „Předložil nám čistý trestní rejstřík,“ hájí se nyní.

Nemocnice jakoukoliv vinu za incident, který mohl eskalovat i několik hodin poté, protože střelec následně vyhrožoval v esemeskách fyzickou likvidací postřelenému i zdravotnickému personálu, odmítá. Podle Vladislava Podrackého, mluvčího Karlovarské krajské nemocnice (KKN), vyžaduje personální oddělení výpis z trestního rejstříku při každém nástupu pracovníka. V KKN, pod niž spadá i chebská nemocnice, jich pracuje kolem tří tisíc. „V tomto případě nám zaměstnanec předložil čistý trestní rejstřík, a nebyl důvod jej tedy nezaměstnat,“ vysvětlil mluvčí. Podle něj mohl mít onen pracovník, který spory řeší revolverem, trest už zahlazený, nebo ještě nebyl pravomocně odsouzený.


„Trestní rejstřík mohl i zfalšovat,“ dodal mluvčí KKN. To, že se nemocnice i s pacienty na krátkou dobu změnila ve střelnici, zřejmě otřáslo i vedením KKN. Okamžitě byla zpřísněna vlastní ostraha ve vnější části areálu a v součinnosti s Policií České republiky byly podle mluvčího KKN Podrackého posíleny i hlídky. Bezpečnostní rámy, které by útočníkovu zbraň okamžitě odhalily, zatím v nemocnici nejsou, i když podle mluvčího není vyloučeno, že je v budoucnu, pokud na ně bude mít finanční prostředky, zavede. Jak ale zajistit, aby v nemocnici nepracovali násilníci, kteří se prokazují čistým trestním rejstříkem i s kriminální minulostí, to neví nikdo. Policie střelce dopadla tři dny po střelbě a ten už nyní sedí ve vazební cele. V případě prokázání viny mu hrozí až čtyřletý trest. Jenomže zaměstnancem KKN je stále. „Čekáme na potvrzení od policie. Až jej budeme mít v ruce, jeho jednání bude kvalifikováno jako hrubé porušení pracovní kázně, což zbraň na pracovišti prokazatelně je. A okamžitě obdrží výpověď.“

Podle Jana Bureše (ODS), krajského radního pro zdravotnictví, je celá záležitost šokující a nepřípustná. „Pokud by výpis z trestního rejstříku zfalšoval, podáme trestní oznámení pro padělání veřejné listiny. Toto je třeba vyšetřit,“ zdůraznil radní s tím, že takoví lidé nesmějí přijít do styku s pacienty v těžkých životních situacích.