Jediné zařízení svého druhu v Karlovarském kraji čeká velké nedobrovolné stěhování. Obec po vzájemných sporech vypověděla stanici smlouvu a její správce tehdy nevyloučil konec činnosti. Vše je ale zažehnáno a stanice se přemístí na nové, ještě rozsáhlejší pozemky. Drosera tak na Bublavě zůstane. Pomoc nabídl místní podnikatel, který za symbolickou korunu ročně pronajal Droseře pozemek o rozloze pět tisíc metrů čtverečních.

„Už neřešíme minulost, ale soustředíme se na stěhování. V původní stanici, kterou jsme budovali sedm let, jsme rozebrali voliéry a další zázemí, tak abychom co nejvíce materiálu mohli použít při stavbě nové stanice. Bude to ale opět běh na dlouhou trať, neboť jsme závislí na pomoci druhých – veřejnosti, firem," říká správce stanice Vladimír Tomáš Smolík. Zrovna nyní převzal rovných deset tisíc korun od dětí z kraslické základní školy, která pro stanici pořádá každý rok vánoční trhy. „Nesmírně si této pomoci vážím," poznamenal.

V nové stanici vzniknou opět voliéry, kam budou moci chodit rodiny s dětmi zvířata krmit. „Vybudujeme malé ekocentrum, naučnou stezku, rozletovou voliéru, ošetřovnu, přípravnu krmiva, prostě vše, co potřebujeme k záchraně zvířat," doplnil. Na novou stanici se Smolík těší. Počet zachráněných zvířat totiž stále roste. Letos už jich stanice ošetřila 450, nejčastěji jde o mladé dravce, kteří vypadli z hnízd, nebo třeba o ježky. „Zvířata, která u nás našla trvalý azyl, protože už se nemohou vrátit do volné přírody, jsem umístil do jiné záchranné stanice v Kladně, kdy s touto nabídkou přišel její provozovatel. I této pomoci si vážím, stejně jako faktu, že nabídek na nové místo stanice přišlo hned deset," doplnil zvířecí záchranář.

Ten už jen čeká na povolení, aby mohl začít budovat stanici novou.