Silný zápach opět potrápil obyvatele Chodova a Staré Chodovské. Zaznamenali ho o víkendu a ještě začátkem týdne. Ačkoli každý mluví o jiné intenzitě, o jeho původu mají jasno. Zápach a mlhavý oblak se prý pokaždé do města táhnou z podniku Lias Vintířov v sousední obci.
„Zatím poslední největší smrad byl cítit v sobotu. A to byla opravdu síla. Nejsem žádný cíťa, ale tentokrát mi bylo velmi špatně a měl jsem kyselo v ústech,“ popsal svůj zážitek Petr Prokeš z Chodova. „Následně jsme volali na městskou policii, kde nám řekli, že o tomto případu již vědí. Po nějaké době se mi pak znovu ozvali, že prý volali do Liasu a bylo nařízeno stažení výroby na minimum,“ pokračoval Prokeš.

Představitelé města o situaci vědí a přislíbili, že budou za nespokojené občany jednat. „Tento smrad se ve městě, konkrétně v Husově ulici, objevuje skoro stejně rychle a intenzivně jako ve Staré Chodovské. A není to záležitost nějakého jednoho člověka, který zavolá, že něco cítí. Teď to byla masová záležitost, stěžovatelů byly desítky,“ zmínil starosta Chodova Josef Hora.

Námitky stěžovatelů si vedení společnosti vyslechlo již minulý rok v srpnu a otevřeně přislíbilo nápravu. Jednat se má o komplexní čištění kouřových plynů.
„Do čtrnácti dnů by prý firma měla mít vybraného dodavatele na instalaci zařízení, které má zajistit čistou výrobu. S ohledem na všechny administrativní úkony je pak potřeba počítat s náběhem do zkušebního provozu v polovině roku 2009,“ uvedl Hora.

„Jak už jsme dříve avizovali, jde o velký projekt za více než sto milionů korun. Tato investice je už odsouhlasená, máme připravené peníze, stejně tak technologii. Při dodací lhůtě, která je osm až deset měsíců, můžeme říci, že v plné míře bude uvedena do provozu v druhé polovině příštího roku,“ uvedl generální ředitel Liasu Vintířov Rudolf Borýsek.

A jaké má firma vysvětlení k posledním událostem?
„Skutečně se ukázalo, že zápach pocházel od nás. Problémy se vyskytují, když bývá inverze. V tom případě okamžitě reagujeme. Můžeme i úplně odstavit výrobu. Pokud lidé něco zaznamenají, mohou své připomínky zavolat na náš dispečink,“ vzkázal veřejnosti Borýsek.

Více ve čtvrtečním vydání Sokolovského deníku.