VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ultimátní zápasník z Karlových Varů se v kleci utká o titul evropského šampiona

Free Fight je poměrně mladý sport. Má nálepku nejtvrdší sport světa. Podle karlovarského zápasníka ale tyto boje nejsou žádnou rvačkou bez pravidel.

27.4.2007
SDÍLEJ:

Karlovarský zápasník nastoupí do boje o titul evropského šampiona.Foto: Archiv zápasníka


KARLOVY VARY/ Karlovarský zimní stadion bude na začátku června vůbec poprvé hostit turnaj profesionálních ultimátních zápasníků. Tento galavečer je největší událostí tohoto sportu v republice. V jednotlivých zápasech se představí celá česká špička proti borcům z Dánska, Portugalska, Slovenska, Holandska, Německa, Ruska či Brazílie. Vyvrcholením galavečera pak bude zápas Zlatý pás – evropský titul do 75 kilogramů. V něm nastoupí zápasník z Chodova u Karlových Varů Jaroslav ´Číňan´ Poborský.
Zápasy se budou odehrávat v oktagonu, tedy šestihranné kleci, podle pravidel Free Fightu. „O ultimátních zápasech se často mylně mluví jako o ´krvavém´ sportu plném násilí a žádných pravidel. Za celou historii tohoto sportu je dokumentováno jediné úmrtí zápasníka, a to amerického bojovníka v Rusku. Navíc tento zápasník šel do boje i přes nedoporučení lékaře. To je oproti například olympijskému boxu zanedbatelné procento,“ myslí si karlovarský zápasník. Zdůrazňuje, že pravidla jsou jasně dána, včetně všech povolených či nepovolených technik. Na zápas pak dohlíží ringový rozhodčí a ukončit ho může sám zápasník poklepáním ruky nebo jeho trenér vhozením ručníku.
Jaroslav ´Číňan´ Pohorský v rozhovoru přibližuje i laikům tento poměrně moderní sport.
Abych pravdu řekl, očekával jsem někoho urostlejšího, vyššího. Vy máte podle odhadu tak něco málo přes sto sedmdesát centimetrů. To i ostatní soupeři jsou takhle vysocí?
Je to běžná výška. V tomto sportu se soupeří ve všech váhových kategoriích od nějakých šedesáti kilo.
Vy vážíte kolik?
Teď zrovna 75 kilogramů.
To je ideální váha pro zápas?
Ano, to je ideál. Začal jsem s váhou 90 kilo a postupně jsem šel s váhou dolů. Mám na tuhle váhu ideální výšku.
Většina ultimátních zápasů končí nějakou technikou, škrcením, pákou… Má tedy lehčí a pohyblivější zápasník více šancí vyhrát?
Má trochu větší šanci. Ale když proti vám nastoupí silný boxer, který se dobře trefí, tak ani technika nepomůže.
Jak se člověk dostane k ultimátním zápasům?
Tenhle sport je u nás asi tak osm let, v zahraničí trochu déle. Většinou k zápasům přechází bývalí boxeři, judisti a tak podobně.
Už jste říkal, že zápasit mohou lidé v nejrůznějších kategoriích. Znamená to, že do ringu může opravdu kdokoliv? Doktor, právník, uklízečka, bankovní úředník….
Může i bankovní úředník. Vím o jednom bankéři z Prahy, který má za sebou asi sedmnáct zápasů.
A co věkově? Jsou tyto zápasy nějak omezené?
Od osmnácti let mohou zápasníci nastoupit.
Jak vypadá příprava na ultimátní boj?
Trénuji asi šestkrát týdně, dvoufázově. Ráno spíš fyzická příprava, posilovna nebo běh. Odpoledne pak střídám box nebo zápas. Jeden den je pak volno.
To ale asi nejde moc dobře skloubit se zaměstnáním?
Na téhle úrovni už asi ne. Tak napůl se sportem živím.
Takže rekreačně se věnovat ultimátním zápasům asi nejde…
Úplně rekreačně asi ne. Tomu se člověk musí věnovat naplno. Ale může se přidat k tréninkům a vyzkoušet si nějaké techniky.
V čem je největší rozdíl mezi ostatními bojovými sporty?
Je to komplexní sport. Od každého něco, od boxu, thaiboxu, od juda i zápasu. Od každého kousek.
Jak se pozná, že tenhle zápasník je opravdu dobrý? Existují nějaké srovnávací žebříčky?
Jsou žebříčky různých asociací. Je to podle účasti v mezinárodních turnajích.
Ve Varech budete bojovat o Zlatý pás evropského šampiona. Bude to jediný váš zápas během tohoto večera. Vždy se na turnaji bojuje jen v jednom zápase?
Je možné zvládnout i více zápasů a jsou turnaje, kde se během jediného dne postupuje klasickou pyramidou až čtyř zápasů k vrcholu.
V Karlových Varech se turnaj ultimátního boje koná vůbec poprvé. Jak je to jinde v republice?
Dříve byly zápasy asi tak třikrát do roka. Teď je toho ale hodně málo.
Proč? Chybí zápasníci?
To ani ne. Prostě se to u nás v republice neudrželo. Momentalně nejsou v ČR turnaje ve free fightu pořádané.
Kde je možné začít trénovat ultimátní zápas?
Spíš v Praze. Pak například i tady u nás ve Varech. V republice je asi tak deset oddílů, které se věnují ultimátu, a tak maximálně pětadvacet zápasníků. Tady ve Varech jsme dva.
Vaše bilance je sedmnáct výher ze šestadvaceti zápasů. Je to dobrá bilance?
Je dobrá.
A jakým způsobem jste těch sedmnáct zápasů vyhrál?
Polovinu na škrcení nebo podobnou techniku, čtvrtinu KO a zbytek na body od rozhodčích.
Jaký styl vám nejvíc vyhovuje? Vestoje, nebo na zemi…
Preferuji spíš boj vestoje,ale polovina mého tréninku spočívá v přípravě boje na zemi.
Za jak dlouhou dobu jste nastřádal těch dvacet šest zápasů?
Za pět let.
Je možné bojovat i víc? Třeba dva tři zápasy za víkend?
Ano, je, jsou turnaje, tak zvaná pyramida osmičková nebo čtyřkolová, záleží na počtu zápasníků, kde je možné bojovat až 3 zápasy za den.
Jak se cítíte po zápase?
Dobře. Úplně normálně. Nejsou u toho žádná velká zranění. Ale únava samozřejmě je.
Musí se během zápasu hodně přemýšlet?
Musí se neustále studovat soupeř, nejde do toho skočit po hlavě, spíš se čeká, jak začne ten druhý. Prostě koukat a čekat. Jestli to je boxer a bude se bojovat vestoje, nebo jestli se bude spíš zápasit na zemi.
Ve Varech budete bojovat proti komu?
Proti zápasníku z Holandska.
Hlídáte si ostatní soupeře? Jak, kde a s kým zápasili…
Spíš až před dohodnutým zápasem se koukám na konkrétní jména, jakým způsobem bojuje, kolikrát vyhrál a tak podobně.
Kolik ultimátních zápasníků znáte osobně?
V republice znám úplně všechny, v zahraničí pak mám také pár kamarádů. V Rakousku, Dánsku nebo Německu.
Je mezi nimi velká rivalita?
Hodně velká. Mnohem větší než tady u nás. Tam je ten sport více rozjetý. Třeba v Holandsku mají profesionální ligu a zápasí každý měsíc.
A taková světová špička je kde?
Amerika, Japonsko a Brazílie. Tam bych se chtěl někdy dostat na zápas.

27.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 22 240 Kč

Referenti a vrchní referenti Vězeňské služby ČR Strážný ve služební hodnosti referent, hodnostní označení rotný. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22240 kč, mzda max. 30910 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky na tel: 352 660 204, - e-mailem: zbrejchova@vez.hsl.justice.cz, , Požadujeme:, - Uchazeč musí podle z. č. 361/2003 Sb. splňovat následující podmínky:, - občanství České republiky, - věk nad 18 let, - bezúhonnost, - střední odborné vzdělání s výučním listem, - zdravotní, osobnostní a fyzickou způsobilost k výkonu služby, - není členem politické strany nebo politického hnutí, - nevykonává živnostenskou nebo jinou výdělečnou činnost, , Nabízíme : , - od 1. 1. 2018 NÁBOROVÝ PŘÍSPĚVEK ve výši 100 000,- Kč, služební poměr na dobu určitou 3 roky se zkušební dobou 6 měsíců, po složení služební zkoušky je dále služební poměr na dobu neurčitou, , Zaměstnanecké výhody:, - možnost čerpání bezúročných půjček z fondu kulturních a sociálních potřeb, - rodinnou i dětskou, letní i zimní rekreaci ve vlastních rekreačních zařízeních, - sportovní vyžití (vlastní posilovna, sauna), - možnost ubytování, závodní stravování, - šest týdnů dovolené, - sportovní vyžití (vlastní posilovna, sauna) , , Místo výkonu práce: Horní Slavkov. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - věznice h. slavkov, Hasičská, č.p. 785, 357 31 Horní Slavkov. Informace: Zuzana Brejchová, +420 352 660 204,602 555 905.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 14 280 Kč

Švadleny, šičky, vyšívači a pracovníci v příbuzných oborech Šička. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14280 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Způsob hlášení uchazečů:, - telefonicky Becklová Marta 352 698 767 v době od Po-Pá 6:00 - 14:30hod., , Místo výkonu práce: Kladenská 566, Krásno, , Pracovní doba: 6:00-14:30 hodin, , Zaměstnanecké výhody: měsíční příplatky, čtvrletní příplatky, stravenky. Pracoviště: Sitform k. s. - výrobní hala krásno, Kladenská, č.p. 566, 357 31 Horní Slavkov. Informace: Marta Becklová, +420 352 698 767.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 8 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace Program Handicap - administrativní podpora - Odbor služeb klientům - Sokolov. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč, mzda max. 8800 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zaskočilo Vás neočekávaně zdravotní omezení, které Vás vyřadilo z pracovního života? Máte chuť začít znovu pracovat, máte rádi nové výzvy a nebojíte se učit novým věcem? Pak hledáme právě Vás! Pro naše pracoviště v Sokolově hledáme novou kolegyni/nového kolegu s pozitivním přístupem k práci i k životu. Stanete se právě Vy součástí našeho týmu?, , Pracoviště:, Sokolov, , Co u nás budete dělat?, - pomáhat s administrativními činnostmi v rámci klientského pracoviště, - zakládat dokumenty do složek , - kompletovat tištěnou korespondenci před odesláním klientům, - podílet se novými nápady na dobrém fungování oddělení, , Jaký by měl být náš nový kolega?, - stáž je určena pro osoby se zdravotním postižením (OZP) se SŠ nebo VŠ vzděláním, - měl by mít dobré komunikační dovednosti, být pečlivý a zodpovědný, - schopný přidat se do našeho týmu nejlépe od 1.5.2018, , Co nabízíme?, - cennou pracovní zkušenost u největší zdravotní pojišťovny v České republice, - spolupráci formou Dohody o pracovní činnosti - úvazek 0,5, - flexibilní rozvržení pracovní doby, , Způsob kontaktu:, - e-mailem - plzenskykraj.prace@vzp.cz. Pracoviště: Všeobecná zdravotní pojišťovna české republiky - 001, Boženy Němcové, č.p. 2065, 356 01 Sokolov 1. Informace: Martina Pechová, +420 731 605 173,952 228 221.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 23 690 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatel. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23690 kč, mzda max. 33200 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Způsob kontaktu uchazečů:, -telefonicky pí Mgr. Zuzana Brejchová - 352 660 204, -e-mailem - zbrejchova@vez.hsl.justice.cz, , Požadujeme:, vyšší odborné vzdělání pedagogické nebo VOŠ+specializační pedagogické studium v akreditované formě, uznává se i doplňkové pedagogické studium (dps), zdravotní a osobnostní způsobilost, znalost práce na PC, schopnost týmové práce, spolehlivost, bezúhonnost, ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------, Výhodou je možnost realizace speciálně výchovných aktivit s odsouzenými v rámci aktivit programu zacházení., ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------, Platové podmínky:, platové ohodnocení dle § 122 odst.1 zákona č. 262/2006 Sb., NV č. 564/2006 Sb., 10. platová třída, + zvláštní příplatek., Dovolená v délce 25 dnů+dodatková dovolená., Strukturovaný životopis zasílejte na email zbrejchova@vez.hsl.justice.cz., , Zaměstnanecké výhody:, možnost čerpání bezúročných půjček z fondu kulturních a sociálních potřeb, rodinnou i dětskou, letní i zimní rekreaci ve vlastních rekreačních zařízeních, sportovní vyžití (vlastní posilovna, sauna), poskytujeme indispoziční volno, odměnu při životním a pracovním výročí, možnost ubytování, závodní stravování, možnost dalšího vzdělávání , , Místo výkonu práce: Vězeňská služba České republiky, Věznice Horní Slavkov, ulice Hasičská 785, 357 31 Horní Slavkov. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - věznice h. slavkov, Hasičská, č.p. 785, 357 31 Horní Slavkov. Informace: Zuzana Brejchová, +420 352 660 204,602 555 905.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

V obchodě kradli kávu, z restaurace zmizela kasírka

Ilustrační foto.

Notorický zloděj kradl vajíčka, ve vězení stráví sedm měsíců

Biatlonistka Koukalová exkluzivně: Rozchod s týmem byl bolestná zkušenost

Ověnčená sportovními tituly a medailemi vnitřně prožívala trápení. Tolikrát byla první v cíli, ale radost měla jen „biochemickou“. Biatlonistka Gabriela Koukalová v exkluzivním rozhovoru pro časopis Glanc poprvé mluví o skutečných důvodech neúčasti na olympiádě, o úzkostech, depresích, podrývaném sebevědomí a celoživotní urputné snaze dokázat, že něco znamená. Teď prý ale přichází restart.

Rodiče nepoutají děti! Ukázala policejní akce

Karlovarský kraj – Rodiče podceňují připoutání dětí při jízdě v autě. Ukázala to rozsáhlá dopravně bezpečnostní akce v Karlovarském kraji.

Nemocných ubylo. Nastává konečně obrat k lepšímu?

Karlovarský kraj - Počty akutních respiračních onemocnění (ARI) v Karlovarském kraji po několika týdnech konečně začaly klesat.

Malířka kraslic ovládá hned tři techniky, zdobí celý rok

Kraslice – Z pěti tradičních technik zdobení velikonočních vajíček umí hned tři.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT