Zápisy do prvních tříd odstartovaly v tomto týdnu v základních školách na Sokolovsku. Tradičně jako první přišli budoucí prvňáčci například do sokolovské osmé základní školy v úterý a ve středu. A výsledek? Žáků bude více než v minulém roce.

„Letos máme na seznamu podstatně více dětí. Vloni jich bylo dvacet sedm. Nyní jich je o dvanáct více,“ uvedla jedna z učitelek školy, která má organizaci zápisů na starosti Eva Ježková.

Podobně mluví i ředitelka Základní školy v ulici Školní v Horním Slavkově Anna Raiskupová. „Zapsáno máme čtyřicet dětí. Je to o něco více než v loňském roce. Rádi bychom tedy otevřeli dvě třídy,“ sdělila Raiskupová.

Jedním z těch, kteří tento týden vůbec poprvé zasedli do školních lavic byl Michal Zelený ze Sokolova. Ten se podle slov jeho maminky do školy velmi těší.
„Už se nemůže dočkat. Školní přípravu mají děti v mateřské škole kam Michal chodí,“ uvedla.

Podle statistik Karlovarského krajského úřadu přijde k zápisům necelé tři tisíce budoucích prvňáčků z celého kraje, kteří 31. srpna dovrší šesti a více let. „Je to ale opravdu hrubý odhad. V současné době také nelze říci kolik z nich dostane odklad. Do první třídy zároveň nastoupí i ty děti, které jej získaly v loňském roce,“ upřesnila mluvčí krajského úřadu Andrea Bocková.

Ti rodiče, kteří chtějí nástup do školy posunout o rok a tím pádem svému dítěti prodloužit dětství, se musejí připravit na překážky. Zda odklad budoucí prvńáček získá totiž nezáleží na jejich rozhodnutí. „O tom rozhodne ředitel příslušné školy na základě doporučení dětského lékaře a psychologa. Veškeré náležitosti musejí být vyřízeny ještě před nástupem dítěte do první třídy, tedy prvním zářím,“ upozornil ředitel druhé základní školy v Sokolově Jan Kadlec.