Zaplatit, nebo naopak nepřijmout korekce pro Regionální operační program (ROP) Severozápad? Jak pomoci městům a obcím, které netrpělivě vyčkávají, jak dopadnou politická jednání, a obávají se toho nejhoršího, že peníze investované do projektů se jim nikdy nevrátí zpět? A v jakých vodách vlastně hledat viníka za vzniklé problémy? To je jen část otázek, které vyvolává téměř nekonečné dohadování politiků okolo pozastaveného ROPu. V Karlovarském kraji to vře a názory napříč politickým spektrem se různí. Jak se na vzniklou situaci dívá opozice a co je podle ní tím nejlepším řešením, nastiňuje v rozhovoru pro Sokolovský deník krajský zastupitel a loketský radní Petr Zahradníček (TOP 09). Ten je kritický nejen vůči krajské vládní garnituře ve věci ROPu, ale za evergreenové téma považuje i zdravotnictví, kdy otevřeně říká, že kraj neumí řídit nemocnice, a proto navrhuje privatizaci sokolovské nemocnice. Prý je to lék, jak předcházet komplikacím v rozvoji tohoto zdravotnického zařízení. A za příklad dává dosavadní tahanice o stavbu parkovacího domu v areálu nemocnice.

Tématem číslo jedna v Karlovarském kraji je pozastavený ROP Severozápad a otázka, zda přijmout vyměřené korekce,
či nikoli. Města a obce přitom zoufale čekají, jak se politici rozhodnou a co vyřčený verdikt bude znamenat pro jejich rozpočty. Co v tomto směru navrhuje vaše opoziční strana vládnoucím stranám ČSSD a KSČM?
Co se týče ROP Severozápad, tak v tomto ohledu máme dlouhodobě konzistentní stanovisko – přijmout korekce a pochopitelně hledat zodpovědnost, kdo tuhle šlamastyku v řádech stamilionů korun způsobil. Je absurdní, když je současným krajským zastupitelům předkládán právní rozbor právníků Asociace krajů České republiky, který zastupitele straší tím, že přijetím korekce se vystavují trestní zodpovědnosti za špatné hospodaření. Naštěstí ale existuje i právní výklad z Ministerstva financí, který ten jejich rozbor označuje za nesmysl. Je nutné také vědět, že spousta měst a obcí má v ROPu Severozápad předfinancované své projekty. A mnohdy v takové míře, že je to existenční pro jejich rozpočty. Žijí v obrovské nejistotě a čekají, jak celá situace dopadne. Například Karlovy Vary postavily krytý bazén a Chodov zase moderní tělocvičnu. Do projektů investovaly prostředky v řádu desítek i stovek milionů. Jestli peníze dostanou zpět, dnes ale nikdo neví, přitom férově dodržely všechny stanovené podmínky a mají vše v pořádku. Tak proč by kvůli problémům, které způsobil někdo jiný, měla tato města pykat? Netrestejme tedy toho, kdo za nic nemůže. Samozřejmě ještě nevím, s čím přijde vládní koalice, ale my budeme stále prosazovat svůj návrh – přijmout korekce, byť to pro nás bude mít do budoucna nepříznivý dopad a budeme muset platit. Opětovné spuštění financování vidím jako zcela zásadní. Z logiky věci se také domnívám, že s tímto návrhem, přijmout korekce, měla přijít vládní garnitura ČSSD a KSČM, protože oni mají největší díl zodpovědnosti za dobu, co tu vládnou. Čekal jsem, že právě oni nás budou jako opozici v krajském zastupitelstvu tlačit právě k tomuto řešení. Absurdní na tom celém ale je, že je tomu přesně naopak. Nechci být osobní a nikoho pranýřovat, viníka klidně hledejme později. Nyní je potřeba situaci vyřešit a zabránit existenčním problémům měst, která čekají na proplacení dotací.

Jako krajský politik se netajíte tím, že byste zvedl ruku pro privatizaci sokolovské nemocnice. Myslíte si, že by to vedlo ke zlepšení zdravotnické péče v kraji?
Zdravotnictví je opět evergreenové krajské téma. Karlovarský kraj dnes spravuje tři nemocnice – v Karlových Varech, Sokolově a Chebu, přičemž tu sokolovskou pronajal na dvacet let společnosti NEMOS. Já jsem tu smlouvu viděl a přijde mi naprosto šílená. Samotný nápad s pronájmem nemocnice je šílený a bohužel to vidím jako produkt levicového politického alibismu krajské vlády. Důkazem jsou nechutné tahanice kolem parkovacího domu, který tam chce v nemocnici vybudovat Sokolovská uhelná. A také když těžaři darují zdravotnickému zařízení nějaký drahý přístroj, tak se vlastně neví, komu patří. Nemocnici má v nájmu NEMOS, objekty vlastní kraj a do investic vstupuje Sokolovská uhelná. Zkrátka je to taková všehochuť a paskvil, který zcela postrádá logiku. Já už jsem několikrát říkal, že kraj řídit nemocnice neumí. A je naprosto jedno, jestli byla u kormidla ODS, nebo ČSSD. Kdyby se otevřeně a transparentně zprivatizovala sokolovská nemocnice a jejím majitelem by byla Sokolovská uhelná, tak by pro mě byla dostačujícím garantem, že zdravotnické zařízení nenechá padnout, ale naopak ho pozvedne k lepšímu. Kraj by se tím rázem zbavil jednoho problému a mohl by se věnovat problémům ve zbylých dvou nemocnicích v Karlových Varech a Chebu.

Nejen obyvatele Sokolova, ale všechny pacienty a návštěvníky zdejší nemocnice zajímá, kdy se v areálu konečně zlepší parkování tím, že tu vyrostou slibované garáže. Už to mnohým připadá jako nekonečný seriál. Jak to vnímáte vy, jako krajský zastupitel i běžný občan?
Já to vnímám v kontextu, co jsem před chvílí řekl. Kdyby nemocnice byla zprivatizovaná, tak ty garáže tam již dávno stojí. Současná situace opravdu není normální. Teď je to jen samé výběrové řízení sem, tam a finále nikde. Uvědomme si, že Sokolovská uhelná tam chce postavit parkoviště pro návštěvníky a pacienty zdarma. Tak proč jsou kolem toho pořád jen samé tahanice? A když se tohle nakonec podaří vyřešit, tak se za chvíli stejně objeví nějaký další problém a opět začne kolečko dohadů a politických jednání.

Tisíce lidí podepsaly v minulém roce petici za zrušení dálničního poplatku na úseku rychlostní silnice R6 mezi Karlovými Vary a Chebem. Známku ale motoristé musejí platit dál. Znamená to, že petice nezabrala a snažení jejích aktérů tím končí?
Rychlostní silnice R6 se obecně stala předvolebním tématem. My jsme slibovali, že se pokusíme díky petiční akci měst a obcí v okolí R6 zrušit dálniční poplatky na trase Karlovy Vary – Cheb. Krajský hejtman měl na velkém billboardu nápis – zruším poplatky na R6. My tomu fandíme a je to samozřejmě ve společném zájmu. Nicméně, ty iniciativy se později tady trochu tříštily. Myslím tím naši petici a hejtmanův poslanecký návrh na zlevněnou lokální dálniční známku za tři stovky namísto nynějších patnácti set korun. To parlamentem neprošlo, a navíc nastala výměna ministra dopravy, takže jsme vlastně neměli komu naši petici předat. Pak přišel nový rok a naše snažení trochu ztratilo smysl, protože podávat petici na zrušení poplatku pro letošní rok v únoru už by asi nemělo žádný význam. V současné době hejtman oprášil svůj nápad s lokální známkou s tím, že ji rozšířil na užívání ve všech krajích. Toto je varianta pro spořivé, jde správným směrem, avšak moc šancí jí nedávám. Naší prioritou nyní je, aby se na úseku Karlovy Vary – Praha stavělo.

Nyní přeskočím do vašeho města, kde působíte jako radní. Na stole vám leží žaloba od Karlovarského kraje, se kterým se Loket pře o most přes řeku Ohři. Ten patří kraji, ale vy jste podepsali smlouvu o smlouvě budoucí s tím, že když dostanete dotaci, tak si ho převezmete do svého majetku.
Tuto záležitost musí rozhodnout soud … Ano, svého času byla podepsána smlouva o smlouvě budoucí, ve které se říkalo, že by město Loket za určitých okolností – naplněním projektu ROP Severozápad, přijalo most přes řeku za svůj. My jsme ale nakonec žádost o dotaci stáhli, za což jsme dnes rádi. Protože nás by to finančně zatížilo. Náš roční rozpočet je padesát milionů korun a ten dotační titul s předfinancováním stál čtyřicet pět milionů. Takže bychom teď byli v podobné situaci, jako jsou jiná města v regionu. Žádost jsme stáhli z toho důvodu, že by nám z celkového objemu byla stejně vyškrtána spousta věcí. Například úpravy v amfiteátru, jelikož se tam konají hudební koncerty a to je veřejná podpora. Teď je to záležitost právníků, my se k žalobě musíme do konce týdne vyjádřit a připravit si právní rozbor. Podotýkám, že se nebráníme přijít k jednacímu stolu, aby nemuselo k soudu vůbec dojít. Je zřejmé, že kraj most nechce a město taky ne, protože nemá na jeho kompletní rekonstrukci.

Strana TOP 09 vypověděla v Praze koaliční smlouvu s ODS. K podobné situaci došlo také u vás na loketské radnici v září roku 2011. Vnímáte to stejně?
Ano, musím se až pousmát, jak je to v tom mamutím měřítku Prahy stejné, jako tehdy u nás v Lokti. Také my jsme tady měli koalici s ODS a vypověděli jsme ji. Náš tehdejší starosta byl fajn, ale v pořádku nebylo hospodaření v Loketských lesích a městský rozpočet šel taky ´zu grunt´. Byla potřeba to řešit. To samé se děje v Praze. Pan Svoboda je asi fajn, ale je pravdou, že se tam vůbec neřešily určité záležitosti – financování tunelu Blanka, Dopravní podniky a podobně. A pražské TOPce holt došla trpělivost, jako kdysi nám tady. Prahu teď sice čeká chvilku mediální obraz, podobný tomu v Lokti, kdy se mluvilo, že dochází k jakémusi převratu. Ale je to nutné, o čemž svědčí ´loketský případ´, kdy se hospodaření města stabilizovalo a městská firma dosahuje dnes daleko lepších výsledků ke spokojenosti občanů i města samotného.