Zatím neexistuje funkční krajská koalice, která by disponovala minimálně 23 hlasy v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu a převzala by tak krajskou vládu. Nepodařilo se ji sestavit hnutí STAN sdruženého do bloku ´jednadvacítka´, ani vítěznému hnutí ANO, k němuž se připojili dva zastupitelé z hnutí Karlovaráci.

Na návrh Karla Jakobce (ODS) zastupitelé znovu přerušili jednání. Podle současného hejtmana Petra Kubise (ANO) jde o smutný příběh. „Přišlo by mi korektní rozhodovat o zásadních věcech. Tenhle stav musí skončit, takhle už to dál být nemůže. Skloňuje se tady rozpočtové provizorium, což nechceme, musíme řešit sociální služby a další nutné záležitosti. Budeme to tedy řešit v současném složení krajské rady. Máme 13 mandátů a vstoupíme aktivně do dalších jednání. Chovejme se zodpovědně a věřím, že na příštím zastupitelstvu bude už situace jiná. Ustavující zastupitelstva už nás stála 240 tisíc korun,“ uvedl Kubis.

Podle Petra Kulhánka (STAN) toto uskupení intenzivně jednalo v rámci bloku 21 s partnery a nalezli shodnou představu, jak by jednotlivé subjekty měly být v radě zastoupeny. „Dohodli jsme se i na koaliční smlouvě, která má konkrétní podobu, ale schází nám zatím úplná shoda na konečném personálním rozložení krajské vlády. Nejsme schopni z hodiny na hodinu reagovat na požadavky ODS a lidovců, které jsme obdrželi ve středu večer a proto, ač neradí, souhlasíme s přerušením zastupitelstva. Ať jednání pokračuje v úterý 1. prosince,“ navrhl Kulhánek. Tento návrh zastupitelé odsouhlasili.

A znovu se vrátili k rozpočtu. Zastupitel a senátor Jan Horník (STAN) uvedl, že daňový vládní balíček kraje připraví o stovky milionů korun. a požádal současné vedení kraje o přípravu rozpočtového provizoria.

Podle exhejtmanky Jany Mračkové Vildumetzové (ANO) je rozpočet připraven, ale musí se v něm některé položky vyškrtat. „To by mělo udělat nové vedení kraje, ale my jsme se dohodli, že na pondělní radě rozpočet projednáme kvůli časové prodlevě,“ uvedla exhejtmanka.

Senátor Miroslav Plevný (za STAN) také upozornil, že je nutné kvůli daňovému balíčku připravit varianty rozpočtového provizoria.