Jejich soupeři, kteří čekali na svou rozplavbu je z břehu bazénu mohutně povzbuzovali. Bylo úžasné sledovat jak vozíčkáři najeli k okraji bazénu a mohutným řevem a máváním pažemi hnali vpřed své kolegy, ale i soupeře.

„Přijelo opět přes sto závodníků ze všech koutů naší republiky,“ sdělila ředitelka závodu Štěpánka Řehořková. Jak upřesnila, je to první závod Českého poháru a ten je hned nejtěžší. „Jde o závod, který je zaměřený na nejdelší disciplíny paralympijského programu,“ konstatovala Řehořková. Závodníci zde plavou 200 a 400 metrové tratě. Za rok se plavci mezi sebou v poháru utkají celkem čtyřikrát. Pořadatelé se snaží, aby ostatní plavecká klání měla jiný charakter. „Chceme dosáhnout toho, aby byli plavci všestraně rozvinutí,“ dodala Řehořková. Její slova potvrdili i samotní plavci.

„Ano každý závod je jiný. Absolvuji dva závody v Brně, jeden v Praze na Strahově a tady v Sokolově. Zde jsou asi nejhezčí,“ říká Jan Marek, který přijel až z dalekého Brna. Jak dále upřesnil, dnes devatenáctiletý mladík, k plavání ho přivedla rodina zhruba před devíti lety. Od té doby svoji zálibu neopustil a zůstavá ji věrný. V bazénu v sobotu předváděl svá tempa jak v jednotlivcích tak ve štafetách. „Jo, docela jsem si máknul, ale jsem spokojen. Hlavně atmosféra je tady supr,“ dodal Marek. V ten moment zrovna vrcholily štafety a diváci i závodníci mohutným skandováním hnali vpřed své favority. Patronem 10. ročníku byl legendární žokej Josef Váňa. Plavecké závody tělesně postižených pořádá karlovarské středisko občanského sdružení pro studium rehabilitaci a sport bez bariér KONTAKT bB. Záštitu nad celou akcí převzali primátor města Karlovy Vary Petr Kulhánek a starosta města Sokolov Zdeněk Berka. Slavnostní vyhlášení vítězů se v posledních letech uskutečňuje pravidelně na společenském večeru v Lázeňském hotelu Thermal.