Ceny energií, spotřebního zboží i samotných potravin neustále rostou. To vadí lidem na Sokolovsku. Pro některé to dokonce znamená existenční problém.
V rámci průzkumu mezi občany jsme se ptali, jak se se zdražováním vypořádávají. A výsledek? Někteří lidé přiznali, že musí obracet každou korunu, aby vyšli s výplatou, důchodem nebo s penězi ze sociálních dávek.

„Musím opravdu počítat každou korunu. Jsme na tom na draka, platit doktory, léky. Jsme v domě s pečovatelskou službou, jenže tam už také zdražují. Nemůžeme si zrovna dvakrát vyskakovat,“ řekla seniorka Božena Bednáriková ze Sokolova. Ta si navíc postěžovala na politiky. „Těm se to životní minimum určuje, když sami mají, ani nevím kolik … Je to prostě bordel,“ zlobila se penzistka.

A jaký mají názor na zdražování lidé, kteří zboží sami nabízejí? Jejich reakce jsou podobné. „Je to katastrofa! Když platím za nákup sedm stovek, říkám si, že mě asi ošidili. Jenže stačí pohled na účtenku a vidím, že to není pravda,“ uvedla jedna ze zaměstnankyň sokolovské prodejny s hračkami. „Spějeme od desíti k pěti, vlastně ani to ne, spíš od pěti k nule,“ poznamenala kolegyně.

"Sice ceny stoupají o koruny, není to moc, ale když se to pak spočítá na jednotlivé měsíce … Ne že bych doslova obracela každou korunu, ale stoupání cen jde znát. Vezměte si, že dříve stál smetanový krém pro děti osm korun, dnes je skoro za třináct. Když jdu do nějakého supermarketu nebo jiných větších obchodů, není to tak hrozné, ale tohle je prostě hnus,“ prohlásila pohoršeně mladá maminka.

„Když jsme naposledy dělali týdenní nákup, platili jsme o 1 500 korun více než předtím. Máme malé dítě, takže musíme kupovat pleny, věci pro psa. Poslední dobou musíme docela hodně počítat,“ zmínil další z dotázaných.

Monika Dzuracká