V některých školách v regionu čekají školáky při jejich nástupu 1. září novinky. Letní měsíce spojené s nepřítomností žáků jsou totiž mnohdy jedinou příležitostí k provedení drobných i rozsáhlejších rekonstrukcí a stavebních úprav. Do příjemnějšího prostředí nastoupí žáci i učitelé 1. září například v Chodově nebo v Novém Sedle.

V Novém Sedle se kvůli náročnějším úpravám na budově 1. stupně dokonce původně uvažovalo, že se zahájení nového školního roku odloží. Nakonec se ale školáci radovat nemohou. „Malá sestřenka se těšila a vytahovala se, že bude mít prázdniny delší než my ostatní. Ale nakonec má stejně smůlu, v pondělí půjde hezky do školy jako my ostatní," směje se poťouchle budoucí deváťačka Kateřina Dvořáková z Chodova. A má pravdu. U školy sice ještě stále stojí lešení, zahájení školního roku to už ale neohrozí. „Budova prošla zateplením obvodového pláště, výměnou oken a zateplením půdních prostor," informoval starosta Nového Sedla Martin Loukota. Oprava se týkala budovy 1. stupně, před 2. stupněm byl zase v průběhu léta zveleben chodník.

Časově náročnou proměnou prošly i budovy 2. základní školy v Chodově. „Staré a nevyhovující okenní výplně ve všech budovách areálu 2. základní školy nahradila nová, plastová okna. Časově náročnou akci se podařilo provést v době letních prázdnin, a děti i učitele tak čeká od září příjemnější prostředí," informoval tiskový mluvčí Chodova Martin Polák. Po výměně oken čekala třídy i chodby školy ještě kompletní výmalba, nového nátěru se dočkala i plechová střecha tělocvičny. Stejně jako v Novém Sedle má škole v Chodově rekonstrukce přinést především úspory v rámci hospodaření s teplem.

Na uvedení do vyhovujícího stavu čeká v Chodově školských zařízení více, ne na všechna se ale o prázdninách dostalo. Radnice mimo jiné slibovala i rekonstrukci školky U Koupaliště, kde jsou spoje mezi některými budovami už v havarijním stavu. Na její opravu by mělo dojít ještě v letošním roce. Příští rok se pak školy začnou připravovat na rozsáhlé přesuny.