„My tím, že otevíráme tento domov pro osoby bez přístřeší, samozřejmě chceme pomoct zejména jim v řešení jejich situace. Současně ale řešíme problémy ostatních běžných občanů našeho města, protože pokud máme osoby bez přístřeší kam odvézt, nemusíme je, s prominutím, vyhánět z domů, areálu nemocnice a jiných přístupných míst," poznamenal při slavnostním otevření nové noclehárny starosta Sokolova Jan Picka. O rekonstrukci budovy v Nádražní ulici se postaralo právě město Sokolov. „Sen se stal realitou," jak podotkla místostarostka Renata Oulehlová.

Noclehárna s provozem sedm dní v týdnu denně od 20 do 7 hodin ráno bude fungovat ve dvou sezónních režimech. Nyní odstartoval zimní, který počítá s kapacitou 26 lůžek, z toho jsou čtyři pro ženy. „Přes léto pak očekáváme, že obsazenost bude nižší," řekl Robert Pisár, ředitel organizace Pomoc v nouzi, o.p.s.

Zkušební provoz noclehárny již od začátku ukazuje, že lidé bez přístřeší mají o služby nového zařízení zájem. „S příchodem zimy pochopitelně zájemců přibývá. Od začátku prosince evidujeme v průměru osm klientů za den. Ti vítají, že mohou přespat v teplém, čistém a především bezpečném prostředí," sdělila vedoucí služby Iveta Leischová, která vítá právě to, že klienti mají povinnost dodržovat hygienu.

„Dá se tady i přijít na řadu onemocnění a předejít jejich dalšímu šíření," ocenila. Pravidla pro noclehárnu jsou také daná. „Problém už se vyskytl. Osoba pod vlivem alkoholu byla řešena s městskou policií a zdárně vyřešena," doplnila Leischová.

Úpravy objektu, kde noclehárna sídlí, však nejsou zdaleka u konce. „Pokud vše dobře dopadne, tak by v příštím roce město Sokolov mělo zrekonstruovat přízemí budovy. Tam by se v budoucnu přesunulo nízkoprahové denní centrum, kde lidé bez domova tráví čas přes den," nastínil Robert Pisár další plány.