Popraskané domy v Oborském údolí v Šindelové za sebou zanechalo zemětřesení, které v noci ze čtvrtka na pátek udeřilo na Sokolovsku a Chebsku. Lidé se o škodách dozvěděli až ráno, když se vydali zjišťovat, co silné otřesy napáchaly. Ačkoli objevili jen povrchové praskliny, mají obavy z dalšího zemětřesení, které by narušené zdivo mohlo ještě více poškodit.

„Pokud by se to opakovalo, tak se klidně může stát, že se trhliny ještě výrazněji otevřou,“ prohlásil majitel jednoho z poškozených domů Rudolf Kovařík. Ten také uvedl, že první otřes se ozval zhruba dvacet minut po půlnoci. „Pak už jsme nespali. Ani by to nešlo. Otřesy byly totiž natolik silné, že jsme slyšeli cinkot skleniček a praskání trámoví,“ popsal noční událost Kovařík.

O klidný spánek v obci přišli i další. „Bylo vidět, jak se po každém otřesu v okolí rozsvěcují jednotlivé domy a lidé pozorují, co se děje,“ podotkl Kovařík. Kromě jeho domu a dílny se čerstvé trhliny objevily i na objektu jeho otce. Škodu na garáži má zase soused Jiří Riegel.
„My jsme se zatím po žádných prasklinách nedívali. Nad ránem mě akorát probudil mohutný záchvěv země, který se pak opakoval ještě před půl jedenáctou. To už jsem ale byla v práci,“ prozradila Hana Macová ze Šindelové.

„Ten dopolední otřes byl asi největší. Zrovna jsem stál venku před domem a cítil to obrovské dunění, které se hnalo zespodu údolím směrem nahoru,“ poznamenal Kovařík.

Podle odborníků byl ze série včerejších záchvěvů nejsilnější ten dopolední – v 10.08 hodin dosáhl čtyř stupňů Richterovy stupnice. Jelikož se země stále otřásala, vydali seismologové varování.
„Doma se nezdržujte pod těžkými předměty na skříních a policích. Pozor také na uvolněné tašky na střechách budov,“ upozornil seismolog z Geofyzikálního ústavu Akademie věd České republiky Josef Horálek.