Úžas, napětí, očekávání či zdvořilé úklony. Ale i razance a snaha se předvést. Tak vypadal sokolovský kurz sebeobrany, který pořádá tamní městská policie. Ženy a senioři, kteří jej navštěvují, dostali totiž nový impuls. Jejich předposlední trénink před prázdninami totiž navštívil mistr z nejpovolanějších. Až z dalekého Japonska přiletěl Akihito Yagi.

„Akihito od pěti let velmi pilně studoval okinawské karate-do, a to pod vedením svého otce i svého děda. V současné době je držitelem 7. stupně černého pásu a honosí se titulem Kyoshi (učitel filozof). Jako prezident IMGKA jezdí po celém světě, vyučuje karate a šíří filozofii tradičního okinawského bojového umění," představil návštěvu hostitel a zároveň instruktor kurzů Jiří Matouš.

Poté mistrovi účastníci kurzu ukázali, co všechno se za tři měsíce v kurzu naučili. Pak jim Akihito předvedl něco ze svého umění.
A proč městská policie podobné kurzy pořádá? Ženy a senioři prý čelí specifickému typu násilí. Instruktoři jim prozradí několik triků na agresory. Jde o policisty, kteří předávají cvičencům své bohaté zkušenosti.

„V kurzu se účastníci setkají s klasickými bojovými situacemi, které je mohou potkat na ulici každý den," nastínil Matouš. Instruktoři se snaží vybrat konkrétní technické prvky, které pomohou lidem se v těchto případech účinně bránit.

„Přišla jsem proto, že jezdím brzy ráno vlakem do práce a někdy se vracím pozdě večer. Pro samotnou ženskou někdy nepříjemný pocit, zvláště na nádražích, kde se motají různá individua," řekla jedna z účastnic kurzu, Helena Juránková ze Sokolova.