Až čtyři roky v nápravném zařízení hrozí sedmnáctiletému chlapci z Horního Slavkova, který společně se svým čtrnáctiletým kamarádem na přelomu roku zapálil dvě chaty s celkovou škodou přes tři miliony korun. Mladší ze žhářů se kvůli nízkému věku trestnímu stíhání zcela vyhne. O starším z dvojice se původně psalo, že utekl z Dětského domova v Horním Slavkově. Zde ale podle ředitele domova Vidora Mandelíka nikdy nepobýval.

„Je sice ze Slavkova, ale u nás v domově nikdy nebyl. Ani ho neznáme,“ uvedl ředitel. Podle něj byl umístěn spíš v některém z takzvaných dětských domovů se školou, kde je omezen pohyb umístěných dětí.

Ředitel reagoval na telefonáty sponzorů dětského domova, kterým se nelíbilo, že dávali peníze dětem a ty pak zapalovaly chaty. To ale podle Mandelíka není pravda. Podle policie dvojice chlapců před koncem loňského roku vykradla desítky zahradních chatek a rekreačních domů na Sokolovsku a Karlovarsku.

Své řádění pak završili mladíci na přelomu roku, kdy během dvou dnů zapálili rekreační domky v Údolí a v Třídomí. První požár hasiči stačili zlikvidovat ještě předtím, než se rozhořel, v Třídomí ale plameny hrázděnku zcela zničily. Po velké pátrací akci, do které se zapojily desítky policistů se psy i vrtulníkem s termovizí, žháře chytli poblíž Hruškové.
„Stíhání mladšího z chlapců bylo odloženo z důvodu jeho nízkého věku. U staršího z dvojice soudce podpořil návrh státního zástupce a chlapec je ve vazební věznici,“ řekla mluvčí sokolovských policistů Andrea Kávová.

Vánoční stromDětský domov v Horním Slavkově i letos dostal díky vánočnímu stromku splněných přání řadu vánočních dárků pro děti. Stromek je už řadu let vždy před svátky umístěný v obchodním domě na náměstí Budovatelů v Sokolově.

„I samotné děti, které díky splněnému přání ze stromku dostanou svůj vysněný vánoční dárek, by vždy chtěly poděkovat těm, kteří dárek věnovali. Třeba alespoň textovou zprávou. Bylo by proto lepší, aby dárci uvedli u dárku i nějaký kontakt na sebe. Ne všichni to dělají. Poděkováním se vytvoří vazba mezi dárcem a naším dítětem,“ vzkazuje vychovatel ze slavkovského domova Bedřich Zelinka.Také on potvrdil, že žháře vůbec nezná a že nikdo z chovanců slavkovského domova nepáchá takto závažnou trestnou činnost.