S blížící se zimou nastává další práce neziskovým organizacím či městské policii, těm, kteří se starají o bezdomovce. V Sokolově je to Denní centrum při Pomoci v nouzi, v krajském městě Armáda spásy. Sokolovští lidé bez střechy nad hlavou se mohou i letos těšit na vyhřívaný stan, kde může přenocovat až 16 lidí. První noc v něm mohou strávit v pondělí 1. prosince.

Sokolovské Denní centrum nabízí až do jedné hodiny odpolední azyl. Vedoucí nízkoprahového centra Iveta Leischová říká, že o stan i centrum je v zimě zájem. Lidé si zde mohou vyprat a usušit věci. Mají zde sprchu, WC, dostanou horký čaj. Kdo nebere žádné sociální dávky, má nárok i na polévku. „Nabízíme i pomoc na úřadech. Část klientů je negramotných, část se bojí úřadů," říká Leischová. Chodit do práce přímo z ulice je prý problém.
Karlovarská Armáda spásy i letos otevřela své dveře pro lidi bez domova. Ti tak nemusí spát venku v nastávajícím zimním počasí. Navíc dojde k rozšíření kapacity o nový azylový dům v Sedleci.

Začátkem prvních chladných nocí v listopadu se prostory Armády spásy zaplnily. „Dvacet čtyři lůžek je obsazeno. Až se otevřou nové prostory v Sedleci, budeme moci nabídnout pomoc dalším dvaceti mužům a devíti ženám," prozradil Martin Čop z Armády spásy. Cena za přespání v prostorách Armády spásy vyjde lidi bez domova na 45 korun. „V ceně je i balíček jídla a čas na přespání a případný odpočinek je od sedmi do sedmi," řekl Čop. Použití noclehárny má však přísná pravidla, mezi to patří i podstoupení testu s alkoholtestrem.

„Nejčastěji řešíme problém s alkoholem. Jsme v tomto však ohleduplní, a pokud člověk nepřekročí 0,5 promile a nechová se agresivně, může zůstat," uvedl Čop. Pokud už však dojde k problému, volají zaměstnanci strážníky městské policie. „To je však pro člověka kontraproduktivní, neboť jakmile zavoláme městskou policii, se kterou v tomto výborně spolupracujeme, dostane tento dotyčný časový zákaz, kdy po dobu trestu nebude vpuštěn," vysvětlil Čop, ten také upozornil na to, že je zde i možnost takzvané volné židle. V tomto případě se jedná o vytopenou místnost s židlemi, kde si mohou lidé odpočinout a ohřát se. Jedná se však o krizovou variantu, která se vždy spustí s velkými mrazy a obsazenou noclehárnou. Strážníci jsou často první, kteří lidi bez domova upozorní na možnost přespání u Armády spásy.

„Snažíme se je vždy odkázat na takto zaměřené subjekty. Vše je však o domluvě s jednotlivými lidmi bez přístřeší. Tito lidé jsou dost vynalézaví, a tak se často stane, že je vykazujeme z nemocnice, kam se přijdou jen ohřát, ale také z panelových domů," komentoval situaci velitel městské policie Marcel Vlasák, který upozornil všechny obyvatele domů, aby vchodové dveře zamykali. Neboť poté hrozí riziko, že toho bezdomovci využijí a přespí ve sklepech či na chodbách.
„Náš postup je vždy stejný. Vykážeme je z místa, neboť tam nemají co dělat a poradíme jim, že své hlavy mohou složit například u již zmiňované Armády spásy," dodal Vlasák.⋌(roc,tom)