Jak tráví dlouhé zimní měsíce senioři v zařízení Sociálních služeb v Kynšperku nad Ohří? Ani jim se často kvůli zamračené obloze nechce ven. Od zimního splínu je ale uchraňují mimo jiné aktivizační pracovnice. Ty s nimi pečou dobroty, zpívají lidové písně nebo je třeba nechávají mazlit s králičí slečnou Briketkou. Ta je tak v zařízení novou terapeutkou na plný úvazek.

„Seniorům se samozřejmě ven do zimy moc nechce. Proto jsou často rádi, že mohou využít alespoň kantýnu s terasou, kde si můžou posedět a dát si kávu nebo třeba i pivo. O zábavu ale mají i v zimě postaráno – program jim zajišťují aktivizační pracovnice," vysvětluje vedoucí tzv. Dolního domova Lubomír Oplt. Se seniory se věnují ručním pracím, hrají společenské hry nebo třeba slaví narozeniny. „Nejstarší klientka Sociálních služeb by měla letos oslavit už 99. narozeniny," prozradil Oplt.

Co mají senioři nejradši? Dobré jídlo

Narozeninová párty i v domově pro seniory probíhá jak se patří. „Zrovna tento týden hromadně slavili lednoví oslavenci. Mívají brambůrky, jednohubky a další sladkosti, někdo třeba donese i ´frťana´ něčeho ostřejšího," směje se aktivizační pracovnice Olga Knoblochová. Obecně prý senioři mají aktivity spojené s jídlem bezkonkurenčně nejradši. „Samozřejmě to nejde tak, že jim jen doneseme nějakou dobrotu. Proto jsme vymyslely, že během dopoledne s nimi nějaké moučníky upečeme a odpoledne pak probíhá například čtení a vyprávění příběhů ze života. Právě k nim senioři pak dostanou kafíčko a třeba i ten zasloužený dortík," vysvětluje další z aktivizačních pracovnic Jana Filipová. K dalším oblíbeným činnostem patří zpívání. „K tomu si beru kytaru a lidový zpěvník. Klienti jsou tím nadšení. Když slyší známou melodii, vzpomenou si senioři často i na sloky, které dávno zapomněli. A naopak – někteří dokonce přijdou s dalšími slokami, které jsme dosud vůbec neznaly my a ve zpěvnících třeba ani vůbec nejsou. Pro ně je to skvělé a nenásilné cvičení paměti, obohatit se ale můžeme navzájem," tvrdí Filipová.

Ne vždy je ale pro nově příchozího klienta jednoduché se hned zapojit do zábavy s ostatními. „Samozřejmě se vždy snažíme, aby se co nejrychleji začlenili. Pomáhají k tomu třeba osobní rozhovory, kdy se snažíme vyslechnout jejich životní příběh, co je tíží a trápí…, a skvělým terapeutickým partnerem je při tom živý králíček. Jeden už nám bohužel zemřel, máme tu teď ale nového – černou Briketku," usmívají se pracovnice. Briketka má za sebou čtrnáctidenní domácí ochočování a prvních pár dní s klienty. „Už je terapeutkou na plný úvazek. Když si klienti králíčka hladí, nahlas vzpomínají, že třeba kdysi žili na statku, a snáz se nám otevřou. Pro Briketku je to ale zároveň dost náročné – po deseti klientech už je ráda za svůj klid," doplnila Filipová.

Kromě běžného programu chystají Sociální služby i letos program pro veřejnost. Den otevřených dveří letos proběhne poslední květnovou sobotu.