Městům a obcím na Sokolovsku se letošní zima prodražila. Po dvou letech, kdy byla zima mírná, se ta letošní ukázala v plné síle. Kvůli tomu musely radnice sáhnout hlouběji do rozpočtů. Potvrdila to starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová. „Letos byla zima náročnější. Spotřebovali jsme během ní dvaapůlkrát více posypového materiálu než za předešlé dva roky,“ řekla starostka.

Obdobně mluví i starosta Březové Miroslav Bouda. „Byla to jedna z nejnáročnějších zim. Náklady na údržbu ještě nemáme vyčíslené. S jistotou ale mohu říct, že půjde o stovky tisíc korun,“ uvedl. „Prioritou pro nás bylo, aby fungovala veřejná doprava, lidé se dostali do zaměstnání a v případě nouze projela sanita,“ poznamenal. Problémy měla radnice při zimní údržbě především ve vyšších oblastech, kde jsou integrované obce. „Tam bylo sněhu mnohem více. Údržba byla často náročná. Sníh se tam navíc držel mnohem déle,“ doplnil.

Přikupovat posypový materiál musely i technické služby v Sokolově. Jejich ředitel Pavel Dlouhý jednoznačně řekl, že zima byla opravdu drahá. „Měli jsme připraveno 400 tun soli a museli jsme dokoupit dalších 175 tun,“ informoval.
Meteorologové předpovídají, že zima ještě u konce není. Ve vyšších oblastech očekávají sněžení. „Na horách by mohlo připadnout až dvacet centimetrů sněhu,“ řekl šindelovský meteorolog Rudolf Kovařík. Lidé se už ale na konec zimy těší. Jedním z nich je Václav Běl z Kraslic. „V naší ulici byl velký problém s úklidem sněhu. Nebylo ho kam odklízet a pluh mi ho pokaždé nahrnul zpět. Rozhodně jsem se nenudil,“ řekl Běl.

Některé obce a města už začíná trápit stav komunikací po letošní zimě. Auta na některých místech kličkují na děravé vozovce. Ze špatného stavu komunikace není nadšený například starosta Bublavy Igor Jirsík. „Stav vozovky při hlavním tahu obcí je špatný. Auta se mohou poničit,“ varoval. Ve správě je má Krajská správa a údržba silnic Karlovarského kraje. Její ředitel Petr Želechovský uvedl, že silničáři se pustí zatím do výsprav výtluků.

(roc)