Tak jako každý rok, i letos jistě někteří z nás budou chtít své blízké potěšit živým dárkem. Ve většině případů jde o štěňata. A tak jako každý rok, i tento jistě některý z těchto roztomilých dárečků skončí uvázaný v lese, v krabici u popelnice, nebo prostě jen na ulici, v tom lepším případě pak v útulku.

Zaměstnankyně záchytného zařízení pro zvířata na ranči Vránov Veronika Fazekašová proto žádá všechny, kteří si chtějí živého tvora pořídit, ať vše důkladně zváží. „Blíží se Vánoce, a tak jako každý rok, i letos jistě někteří z nás budou chtít své blízké potěšit malým chundelatým štěňátkem," říká Fazekašová. Jak pokračuje, všichni víme, že velký rozdíl je v tom, jestli se nám nehodí svetr, nebo pejsek.

„Rozmysleme si proto všichni dobře, jaký dárek pod ten letošní stromeček nadělíme a jestli opravdu chceme nového člena rodiny. Zkusme nejprve navštívit pejsky, kteří již svou rodinu měli a přišli o ni a nyní svůj provizorní domov našli na ranči Vránov. Vždyť darujeme-li některého z těchto pejsků, obdarujeme vlastně dvakrát. A věnovat někomu domov, péči a lásku je ten největší dar," dodala Fazekašová.

Její slova potvrzuje několik otřesných případů ze Sokolova z let předchozích. S neuvěřitelným hyenismem se setkali občané a strážníci Městské policie v Sokolově. V popelnici mezi odpadky nalezli naříkající štěně, fenku křížence malého vzrůstu. Kdosi se tak zbavil živého tvora. Proč takovýmto způsobem, nikdo netuší. Dobrou zprávou je, že sami strážníci ho tehdy nabízeli do soukromé péče a byli úspěšní.

Další případ je ze sokolovského sídliště. „Ani mrazivé počasí neodradilo majitele feny a tří štěňat od toho, aby je nechal v odstaveném vraku svého automobilu. Prý ho k tomu donutili nespokojení sousedé v panelovém domě," vzpomněl na případ jeden ze sokolovských občanů, který nechtěl být jmenován.

Provozovatelé útulků se většinou shodují v tom, že rozhodující bude leden příštího roku. To většina obdarovaných teprve zjistí, zda nový přírůstek do rodiny zvládne vychovat, či nikoliv.