Naprosto bez sebemenšího stresu zvládaly děti čtyř základních škol mezinárodní Cambridgeské zkoušky z angličtiny. Na sokolovské jazykové škole v Rokycanově ulici se o tom včera přesvědčila komise z Britské rady, která přijela z Prahy.

„Zkoušek se zúčastnily dvě sokolovské školy, po jedné z Karlových Varů a Mariánských Lázní. Naše škola pořádá zkoušky třetím rokem a zájem o ně má stoupající tendenci. Letos se přihlásilo čtyřicet dětí, které komisi předvedly své umění ve čtení, psaní, poslechu a ústní zkoušce,“ sdělila učitelka jazykové školy Zuzana Šteklová. Komise posílá výsledky do Velké Británie, kde se opraví a pošlou zpět. „Poté děti získají slavnostně v sokolovském zámečku certifikát. Ten má tři úrovně obtížnosti dle dané zkoušky. Určená je pro žáky od čtvrtých do devátých tříd. Největší zájem zaznamenáváme u těch mladších dětí,“ dodala Šteklová.

I když zkoušky stojí až 1 700 korun, rodiče neváhají je zaplatit. „Částka je vysoká, ale za vzdělání syna ji ráda dám,“ uvedla Eva Kratochvílová z Mariánských Lázní. Ta přijela společně s lektorkou, která navštěvuje děti již v mateřské škole. „Ty mají výhodu, že se již od základní školy naučí systém zkoušek, který je pak nepřekvapí. Oproti jiným spolužákům na vyšších školách jsou ve výhodě. Mají větší sebevědomí a testy zvládají v pohodě. Navíc je motivuje obdržení certifikátu z Velké Británie,“ řekla lektorka Irena Martínková z Mariánských Lázní.