Zlatou stuhou a vítězstvím v krajském kole celostátní soutěže Vesnice roku 2011 se může pyšnit obec Vintířov. Včera byla navíc středem pozornosti, když hostila slavnostní vyhlášení výsledků. Starosta Jiří Ošecký přijímal gratulace a skromně mluvil o všem, co se za poslední dobu ve vsi podařilo dotáhnout do konce.
„O vítězství v krajském kole válčíme už několik roků. Výsledkem z předešlých let je získání Modré a Bílé stuhy. Myslím si, že když se letos porota podívala po vsi, tak je musel zaujmout pořádek a také nově vybudovaný lesopark. Kromě toho jsme se pustili do spousty menších akcí, jako je úprava komunikací, chodníků či prostoru pod starou vodárnou,“ vyjmenoval některé projekty Ošecký. Při přebírání hlavní ceny se neubránil emocím a nadšeně zvolal: „Máme zlatou!“

Díky vítězství v krajském kole bude mít obec šanci čerpat dotaci ve výši jednoho milionu. „Rádi bychom ji využili na nějaký projekt, který budeme v příštím roce realizovat. V plánu máme například rekonstrukci objektu, kde vznikne zázemí pro technické služby a v půdním prostoru dvě bytové jednotky pro zaměstnance,“ pověděl starosta.

Vintířov byl nejúspěšnější z 22 přihlášených obcí. Kromě Zlaté stuhy si vysloužil také diplom za vzorné vedení knihovny. „Cílem soutěže je povzbudit obyvatele venkova k tomu, aby se sami aktivně podíleli na vylepšování místa, kde žijí, zdůraznit, jak pestré jsou možnosti uskutečňování programů obnovy vesnic, a upozornit na to, že dnešní vesnice jsou moderní, ale zároveň si stále zachovávají poklidný venkovský ráz,“ uvedl hejtman Josef Novotný.
A jaké šance si dává Vintířov v celorepublikovém finále? „Bitvu o absolutní vítězství předem nevzdáváme. Nejsme ale žádná typická jihočeská nebo moravská vesnička. Naše obec je naopak ze všech stran obklopena průmyslem, zejména těžebním. No, uvidíme, jaký názor bude mít komise. Za nás mohu říci, že se budeme snažit vyhrát ze všech sil,“ prohlásil odhodlaně starosta. „Když sem někdo přijede po letech, tak opravdu kouká, jak se to tady změnilo k lepšímu. Jeden náš známý se přijel podívat a skutečně říkal, že je zde vidět obrovský kus práce. Já osobně jsem tu od roku 1968, takže mohu porovnávat. A řeknu vám, za posledních dvacet let se toho opravdu hodně změnilo,“ reagovala kronikářka Vintířova Věra Svobodová.

Důvod k oslavám měly včera také další obce. Například Drmoul z Chebska. Ten přebral Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí. Navíc diplom za vzorné vedení kroniky. „Vintířov má výhodu, že se v jeho okolí nachází velké podniky, z kterých proudí peníze. To v naší obci není. Ale získané ocenění jim přeji. Skutečně si jej zaslouží,“ sdělil Otto Bórik, kronikář Drmoulu a bývalý stíhací pilot československého letectva.