To je jen zlomek toho, co musely děti z knihoven z Karlovarského kraje zdolat při Hrách bez hranic, které se v sobotu konaly v Kraslicích na Sokolovsku. Dějištěm byla zahrada tamní knihovny, městské sady a přilehlé okolí.

Mladí čtenáři předvedli během deseti disciplín vyrovnané výkony. O první místo se přitom do poslední chvíle dělily knihovny z Lomnice a Nové Role. Závěrečný rozstřel v podobě kvízu nakonec dopadl lépe pro Lomnici, která si tak odvezla zlato. Třetí za Novou Rolí pak skončily děti z Mariánských Lázní. „Hry bez hranic byly poměrně náročné. Dal nám zabrat terén při zdolávání disciplín, ale náročné bylo třeba i rozpoznávání zvuků hudebních nástrojů," shodl se vítězný tým ve složení Lucie a Lenka Lídlovy, Daniela Juzíková, Kristýna Pálková, Vendula Němečková, které soutěž knihoven zdolaly s knihovnicemi Jiřinou Němečkovou a Lenkou Lídlovou.

Cílem Her bez hranic, které kolují po Karlovarském kraji, je setkávání se i s ostatními čtenáři, provětrat dětem mozkové závity a zároveň i prověřit fyzičku. Letos byly disciplíny zaměřeny právě na město Kraslice, které je proslulé výrobou hudebních nástrojů, ale třeba i krajkářstvím. Děti tak musely například sestavit klarinet, trumpetu nebo saxofon. Hádaly také, k čemu jaký nástroj či pomůcka kdysi sloužily. Před nimi se objevil například upínák na hudební nástroj, herdule, která se používá při paličkování, nebo speciální výšivka na napnutí látky. „V sobotu klání zdolalo patnáct týmů a celkem šedesát dětí," řekla za pořadatele ředitelka Městské knihovny v Kraslicích Jana Obstová. Ceny si z Her bez hranic odvezlo všech patnáct týmů. Zlaté ´knihovnice´ v roli Lomnických punčochářek získaly i obří koláč, publikace a batohy.